Pop Art'ın Babası Warhol Roma'da

Pop Art akımının öncüsü Amerikalı sanatçı Andy Warhol'un sergisi Roma'da açıldı.

Pop Art akımının öncüsü Amerikalı sanatçı Andy Warhol'un ünlü eserlerinden oluşan sergi Roma'da açıldı.

Başkentin merkezindeki Cipolla Sarayı'nda bugün ziyarete açılan sergide, 60'lı ve 70'li yılların hakim akımlarını sıra dışı bir tarz uygulayarak fotoğraf, sinema, tasarım ve reklam alanında popüler kültür unsurunu yaratan Amerikalı ressam, sinemacı, tasarımcı ve fotoğrafçı Warhol'a ait pek çok eser Romalı sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide, Warhol'un koleksiyoner yakın arkadaşı Peter Brant tarafından satın alınmış ve Brant Vakfı bünyesinde bulunan 150 eser görücüye çıkarken, bunların arasında, Warhol'un ölmeden önce 1986'da yaptığı İsa'nın son akşam yemeği tablosunun illüstrasyonu, Çinli lider Mao'nun 1972 yapımı büyük boy portresi, 1967 yapımı Elektirkli Sandalye, 1962 yapımı Campell's Soup Can, 1962 yapımı The Shot Marilyns isimli Amerikalı ünlü model ve sinema oyuncusu Marilyn Monroe'nun portresi ile dönemin çok sayıda ünlü isminin fotoğraflarının Warhol yorumu ile sunumu yer aldı.

AA tarafından görüntülenen serginin dün yapılan özel töreni ve bugünkü açılışıyla yetkililer, ziyaretçi sayısının 3 bini geçtiğini bildirdi.

Milano'daki Palazzo Reale'de Ekim 2013 ve Mart 2014 arası sanatseverlerle buluşan Warhol sergisi, bugün ziyarete açıldığı başkent Roma'da ise 28 Eylül'e kadar gezilebilecek. - Roma

Kaynak: AA

18 Nisan 2014 Cuma 20:29

Roma, Andy Warhol, Kültür Sanat