Prof. Dr. Aslantürk, İslam Toplumlarının Problemlerini Anlattı

İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından 'Günümüz İslam Toplumları ve Problemleri' başlıklı bir konferans düzenlendi.

İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından "Günümüz İslam Toplumları ve Problemleri" başlıklı bir konferans düzenlendi.
Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karagöz, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. "Günümüz İslam Toplumları ve Problemleri" başlıklı konferansta Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Aslantürk konuştu. Prof. Dr. Zeki Aslantürk, yaptığı konuşmada, İslam toplumlarının yaşadığı temel sorunun bölünmüşlük ve Batı'nın güdümünden çıkamamaları olduğuna vurgu yaptı. İslam toplumlarının, enerji kaynaklarının merkezi olan Orta Doğu'ya hakim olduğunu, dolayısıyla Orta Doğu üzerinde oynanan oyunların da bundan kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Zeki Aslantürk, "Orta Doğu ile hesabı olmayan devletler büyük devlet olamaz. Yoksa ABD, Rusya, Çin ve Japonya gibi devletlerin Orta Doğu'da ne işi olabilir. İslam toplumunun elinde olan bu bölge ile ilgili Batı'nın hesabı hiçbir zaman bitmeyecektir" şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Zeki Aslantürk, Büyük Orta Doğu Projesi'nin Armagedon Projesi savaşı olduğunu vurguladı. Aslantürk, "Bu proje, Orta Doğu'yu 28 devletçiğe bölme projesidir. Bunlardan biri de Kürdistan projesidir. Orta Doğu, Hıristiyan ve Yahudiliğin ortak malı olarak görülür. Anadolu, Hıristiyanlığın hicaz bölgesidir. Haçlı Seferi'nin sebebi de budur. Milli Mücadele olmasaydı ve Anadolu düşseydi İslam ümmetinin hali nice olurdu. Dolayısıyla İslam alemi için Anadolu adeta bir ön karakoldur ve bu karakol asla düşmemelidir. Müslüman Türkleri Anadolu'da atamayan unsurlar ancak onların ellerinden dinlerini alarak bu gayeye ulaşabileceklerini anladılar ve bu amaç uğruna gayret sarf ettiler. Orta Doğu'daki karmaşa tamamen İsrail'in güvenliği için. Irak savaşı petrol, Suriye savaşı ise su savaşıdır. Tüm mücadelenin temelinde ise İsrail'in güvenliği söz konusudur. Bu bölgenin hakimiyeti ise ancak İslam ülkelerinin parçalanmasıyla mümkün olacaktır. Bu da mezhep savaşlarını oluşturmakla mümkündür. Bugün de bu olmaktadır" diye konuştu.
Konuşmasını tamamlayan ve dinleyicilerden gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Zeki Aslantürk'e Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karagöz tarafından kristal plaket takdim edildi. - MALATYA

Kaynak: İHA

02 Mayıs 2016 Pazartesi 18:23

Mehmet Karagöz, Orta Doğu, İnönü Üniversitesi, Yerel