Prof. Dr. Cevizci'nin Vefatı

Fakültede kalp krizi geçirerek vefat eden UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevizci için üniversitede tören düzenlendi.

Üniversitedeki odasında dün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevizci için tören düzenlendi.

Görükle yerleşkesindeki UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü binasının bahçesinde düzenlenen törene, eşi Nevin, çocukları Berke ve Anıl, kardeşi Arif Cevizci, Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, akademisyenler, arkadaşları ve öğrenciler katıldı. 

Törende konuşan Prof. Dr. Ahmet Cevizci'nin kardeşi Arif Cevizci, öğrencilerden ağabeyinin anısını yaşatmasını istedi.

Konuşmakta güçlük çektiği gözlenen Cevizci, "Ağabeyim sizlere daha çok şey öğretmek için öldü. Ben kardeşi ve çocukları adına anısını yaşatma adına elimizden geleni yapacağımıza dair söz veriyorum. Üniversiteyi ve öğrencilerini çok seviyordu. Yarım kalan işlerini hep birlikte sürdürelim lütfen. Onun verdiği dersleri, kitaplarını ve bilgisini hayatınız boyunca değerlendirin, çoğaltın. Ağabeyim burada olsaydı, bir saat sonra öleceğini bilse dahi sizden bunları isterdi" ifadesini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Dilek de üniversite ailesi olarak büyük bir üzüntü ve keder içinde olduklarını belirtti. Cevizci'nin çok iyi bir insan ve akademisyen olduğunu vurgulayan Dilek, "Kendisini tanımaktan büyük mutluluk duydum. Kendisi naif ve asaletli bir insandı. Umuyorum mekanı cennet olacaktır. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve hepimize sabırlar diliyorum" dedi. 

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, güçlükle yaptığı konuşmasında, "Ben tek bir şey söyleyelim; Allah hepimize onun kadar sevilmeyi nasip etsin" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Cevizci'nin ailesi, taziyeleri kabul etti. 

Cevizci'nin cenazesi, İlahiyat Fakültesi Camisinde kılınacak namazın ardından Fethiye Mezarlığında toprağa verilecek.

Ahmet Cevizci

1959 yılında Bursa'da doğan Cevizci, ilk ve orta öğretimini Bursa'da tamamladı.

Cevizci, 1978-1982 yıllarında Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü'nde lisans eğitimini yaptı ve daha sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe Anabilim Dalı'nda, "Sokratik Diyaloglarda Yöntem" (1984) başlıklı tezi ile yüksek lisans, "Platon'un Bilgi Kuramı" (1992) başlıklı tezi ile de "doktora" derecesini aldı.

Prof. Cevizci, Fransız Hükümeti'nden kazandığı burs ile 1989-1991 yılları arasında Sorbonne Üniversitesinde doktora düzeyinde araştırmalarda da bulundu.

İlkçağ felsefesi, etik, metafizik, genel felsefe tarihi alanlarında çalışan Prof. Dr. Cevizci'nin yayınlanmış pek çok kitabı ve makalesi bulunuyor. - Bursa

Kaynak: AA

02 Aralık 2014 Salı 15:44

Görükle, Bursa, Kamil Dilek, Uludağ Üniversitesi, Politika, Güncel