Prof. Dr. Özgünel, 'Smintheion' Kazılarını Anlattı

NİLÜFER Belediyesi ve Arkeologlar Derneği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen konferansa katılan arkeolog Prof. Dr. Coşkun Özgünel, Kuzeybatı Anadolu'da, Biga Yarımadası'nın gu¨neybatısında sürdürdüğü 'Smintheion' kazı ve restorasyon çalışmalarını anlattı.

NİLÜFER Belediyesi ve Arkeologlar Derneği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen konferansa katılan arkeolog Prof. Dr. Coşkun Özgünel, Kuzeybatı Anadolu'da, Biga Yarımadası'nın gu¨neybatısında sürdürdüğü 'Smintheion' kazı ve restorasyon çalışmalarını anlattı.
Edebiyat Müzesi'nde, Smintheion Kazı ve Restorasyon Çalışmaları Başkanı ve Alman Arkeoloji Enstitüsü muhabir üyesi olan Prof. Dr. Coşkun Özgünel, ağırlandı. 'Klasik arkeolojinin duayeni' ve 'hocaların hocası' olarak kabul edilen Özgünel, 'Apollon Smintheus ve Homeros' konulu sunum gerçekleştirdi. Konferansa, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri de katılım gösterdi. Arkeologlar Derneği Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin'in de katıldığı konferasta Özgünel, Kuzeybatı Anadolu'da, Biga Yarımadası'nın gu¨neybatısında sürdürdüğü 'Smintheion' kazılarında bilim dünyasına kazandırılan bulgu ve tespitler ile kent içinde yapılan restorasyon çalışmalarında gelinen aşamayı aktardı.
Prof. Dr. Özgünel, Apollon'a ait olan, Geç Hellenistik Dönem'de Anadolu'nun önemli tapınaklarından birine sahip kentteki, benzerlerine az rastlanan figürlü tasvirlerin yer aldığı frizler ve figürlü sütun tamburların Anadolu tarihi açısından önemli olduğunu söyledi. Bu frizlerde Antik dönemin en eski edebi metinleri ve destanları arasında gösterilen, İzmirli Homeros'un Troya Savaşı'nı anlattığı hikayelerin tasvirleri olduğunu kaydeden Özgünel, "Bu alandaki c¸alıs¸malarımızın bir nedeni de u¨nik yapının ve onun mimari bu¨tu¨nlu¨gˆu¨ ic¸inde can bulan İlyada Destanı'nı aras¸tırmaktır. Zira karanlık Cçagˆ sonrası gu¨c¸lenen Ege'nin batı kıyıları ve adalarında 'Hellenistik C¸agˆ ve Sanatı' dedigˆimiz, halkın o¨zu¨nden c¸ıkan yeni olus¸um; bu toprakların yontucularını, mimarlarını ve nice du¨s¸u¨nu¨rlerini hayatımıza katmıs¸tır" dedi.
- Bursa

Kaynak: DHA

16 Mayıs 2019 Perşembe 17:26

Apollon, Biga, Bursa, Kültür Sanat