Rahat Hırsızlar Pes Dedirtti... Güle Oynaya Hırsızlık Anları Kamerada

Rahat hırsızlar pes dedirtti.

Rahat hırsızlar pes dedirtti... Güle oynaya hırsızlık anları kamerada
KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Ekinözü İlçe Emniyet Amirliği ekiplerinin ortaklaşa yaptığı titiz çalışma sonucunda, 4'ü Elbistan ve 1'i Ekinözü ve 1'i de Afşin ilçesindeki iş yerinden hırsızlık olayının faili oldukları gerekçesi ile gözaltına alınan 3 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Edinilen bilgiye göre, Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki 4 ayrı işyerinden gerçekleştirilen hırsızlık olaylarının faillerini belirlemek ve adalet önüne çıkarmak için geniş çaplı araştırma başlattı. Soyulan iş yerlerindeki görüntüleri derleyen Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 3 kişi oldukları kameralarca kaydedilen şüphelilerin kimliğini belirlemek için adım adım iz sürdü. Uzun soluklu bir saha araştırması yapan Polis ekipleri, şüphelilerin, hırsızlık için kullandığı değerlendirilen güzergahlardaki onlarca güvenlik kamerasından alınan 15 saatlik görüntüyü kare kare inceledi. Polis ekipleri, hummalı çalışmanın sonucunda hırsızlık şebekesinin üyelerinin eşkallerine ulaştı. Polis ekiplerinin, eşkallerine ulaştığı şebeke elamanlarının kimliklerini belirlemesi ise uzun sürmedi. E.Ş. ve S.P. isimli şüpheliler, farklı adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalanarak gözaltına alındı.
Elbistan polisi, şüphelileri gözaltına almadan kısa bir süre önce Ekinözü ilçesinde bir marketten 60 bin lira değerinde sigara ve bir miktar para çalındı. İlçedeki en büyük hırsızlık olayının şüphelilerinin, soyguna giderken oynamaları ve sigara dolu kutuları taşımaları, güvenlik kameralarınca anbean kaydedildi. Ekinözü ilçesinin Şair Abdurrahim Karakoç Caddesi üzerinde bulunan bir marketin camını kaldırım taşı ile kıran kapüşonlu ve yüzleri maskeli hırsızlar, iş yerinden piyasa değeri 60 bin lira olan 4 bin 600 paket sigara ile 1000 TL para çalarak kayıplara karıştı. İşyeri sahibi, sabah saatlerinden marketine geldiğinde soygunu fark ederek hemen Ekinözü İlçe Emniyet Amirliği ekipleri ile temasa geçti. Olay yerine gelen polis ekipleri, ilk etapta çevredeki güvenlik kameralarını ve MOBESE'den alınan görüntüleri inceledi. Güvenlik kameralarının incelenmesi esnasında, tek farı yanmayan bir otomobilin, iş yeri çevresinde dolaştığı görüldü. Bu görüntünün, hırsızlıkla ilgili ilk ipucu olabileceğini değerlendiren polis ekipleri, araştırmayı derinleştirdi. Aracın dolaştığı güzergahlardaki işyerlerinden olay saati ile öncesi ve sonrasındaki görüntüleri alan Ekinözü İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, otomobilin plakasını belirleyerek araştırmaya başladı.
Söz konusu otomobilin, Elbistan'dan Ekinözü ilçesine giriş yaptığı MOBESE kameralarından tespit edildi. Otomobil'in Elbistan'dan geldiğinin belirlenmesi üzerine Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü ile eldeki deliller ve bilgiler paylaşıldı. İçinde 4 kişi bulunan ve tek farı yanmayan aracın, Elbistan'daki MOBESE kameralarına takılıp takılmadığı sistemden kontrol edildi. Kameraya yansıyan plakadan yola çıkarak aracın sahibine ulaşıldı. Araç sahibinin adresine giden polis ekiplerinin öğrendiği detay ise, hırsızlık şebekesinin, yakalanmamak için nasıl profesyonelce hareket ettiğini ortaya koydu. Kullandıkları araçla aynı marka ve renkteki başka bir otomobilin plakasını değiştirdiği belirlendi. Şebekenin, hırsızlığı gerçekleştirdikten sonra orijinal plakaları değiştirerek polisten gizlenme yoluna gittikleri bilgisi elde edildi.
Bu şaşırtıcı nokta üzerine soruşturmanın yönünü değiştirildi. Şebeke üyelerinin kullandıkları aracın gerçek plakası veya plakasız olarak Elbistan'a giriş yapabileceğini değerlendirerek, Elbistan'ın 3 ayrı giriş noktasında bulunan MOBESE'leri inceledi. Hırsızlıkta kullanılan otomobille aynı marka olan toplam 357 adet otomobil tek tek incelendi. Sol farı yanmayan araçlar üzerinde özellikle duran polis ekipleri, 10 saatlik incelemenin ardından hiçbir bilgiye ulaşamadı. Aracın yakıt almış olabileceğini düşünen polis ekipleri, Elbistan ve Ekinözü'ndeki akaryakıt istasyonlarının sistemini mercek altına aldı. Polis ekiplerin hummalı çalışmanın sonucunda sol farı yanmayan ve üzerinde gerçek plakası olmayan otomobilin, hırsızlık gecesi Elbistan'daki bir akaryakıt istasyonundan yakıt aldığını belirledi.
Yakıt alımı sırasında güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri inceleyen polis ekipleri, araçtaki kişilerin eşkallerini belirledi. Söz konusu şüpheliler E.Ş. ve S.P.'nin (19), Elbistan ilçesindeki 4 ve Afşin'deki 1 işyerinden hırsızlık olayının faili olduğu da yapılan incelemede ortaya çıktı. Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan şüphelilerin verdiği ifade doğrultusunda hırsızlıkta kullanılan aracı bulmak için çalışma başlatıldı. Devriye gezen ekipler, söz konusu aracı, Hulusi Efendi Bulvarı'nda park halinde buldu. Araçta yapılan aramada, Ekinözü'ndeki marketten çalındığı değerlendirilen bir miktar sigara ele geçirildi.
Elbistan, Ekinözü ve Afşin ilçelerindeki toplam 6 ayrı işyerinden hırsızlık olayına karıştıkları gerekçesiyle hakim önüne çıkarılan 3 zanlı, tutuklanarak Elbistan E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderildi.

Kaynak: İHA

20 Ekim 2018 Cumartesi 15:41

Polis, Ekinözü, Elbistan, 3. Sayfa
YORUMLAR