Rahim Ağzı Kanseri Kadınların Hayatını Tehdit Ediyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şükrü Okan Kaylar, tarama ve aşının tedavi sürecinde çok önemli olduğunu söyledi.

Meslektaşlarına İnsan Papilloma Virüsü HPV'nin yol açabileceği rahim ağzı kanseri konusunda sunum yapan VM Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şükrü Okan Kaylar, HPV'nin ölümcül sonuçlarını anlatırken aşı konusuna dikkati çekti. Rahim ağzı (serviks) kanserinin, Amerika Kanser Derneği'nin son verilerine göre ne öldürücülükte ne de görülme sıklığı olarak kadınlarda görülen ilk 10 kanser arasına girmediğini de kaydeden Şükrü Okan Kaylar, "Beyin ve karaciğer kanserleri, tüm kanserler arasında yüzde 2'lik oranla ilk 10'a girerken rahim ağzı kanseri girmez. Bu oran İngiltere'de de böyledir, en öldürücü ilk 10 kanser arasına rahim ağzı kanseri girmez. Ülkemizde ise rahim ağzı kanserinden ölümler, 8'inci sırada yer almaktadır. HPV enfeksiyonunu kadınların büyük bir kısmı geçiriyor. Yüzde 5'inde sorun yaratıyor. Bu yüzde 5'in binde 1'inde kanser görülüyor. Yani rahim ağzı kanserinde azalma olduğunu söyleyebiliriz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÖNEMLİ

Taramalar sürmesine rağmen kadınların risk altında olmaya devam ettiğini de belirten Şükrü Okan Kaylar, risk faktörleri ve aşı konusunda şunları söyledi: HPV enfeksiyonunda en önemli risk faktörleri sigara içimi, çok eşlilik, erken cinsel ilişki, immün sistemin baskılanması, beslenme faktörleri ve genetik faktörler olarak sıralanabilir. Önleyici koruma olarak aşılamayı öneriyoruz. İkincil korunma aşamasında tarama ve kanser öncülü lezyonların tedavisi, sonrasında kanser tedavisi ve son aşamada palyatif bakım gelmektedir. Tarama ve aşılama bireyleri kanserden koruyacaktır, ancak servikal kanser sıklığı üzerindeki etki, adölesan dönemden önceki kızlarda, HPV aşısı ulusal aşılama programının rutin bir parçası olduğunda ortaya çıkacaktır.

Kaynak: Bültenler

16 Nisan 2019 Salı 11:36

Sağlık