Türkiye'deki bir restoranda normalleşme süreci için alınan önlemler ilk kez görüldü

İstanbul Kadıköy'deki bir restoran koronavirüse karşı masalara şeffaf separatör koyarak ve müşterilerini çarpraz oturtmak için önlem alarak normalleşme sürecine hazırlık yaptı. Bu hazırlık Türkiye'deki restoranların normalleşme sürecine nasıl hazırlandığını görmek açısından ilk olma özelliğini taşıyor.

Kadıköy 'da faaliyet gösteren bir restoran, koronavirüse karşı önlemler aldı. Restorandan içeri girmek isteyen müşterilerin korona virüse karşı ateş ölçerlerle ateşleri ölçülüyor. Müşteriler maske, eldiven takılarak restorana alınıyor. Virüse karşı alınan önlemler, siparişini bekleyen müşterilerden büyük beğeni aldı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya hızla yayılan korana virüs nedeniyle restoranlarda hijyene daha da dikkat edilmeye başlandı. Kadıköy'de koronavirüse karşı önlemleri üst seviyeye çıkaran bir iş yerindeki garsonlar, maske ve eldiven kullanarak müşterilere hizmet veriyor. Restorana gelen müşterilere maske, eldiven takılarak siparişlerini veriyor.

MASALARA 2 KİŞİ OTURACAK

Görevliler tarafından bundan sonraki süreçte de masalar sandalyeler özel dezenfekte bezleri ile sürekli temizlenecek. Sosyal mesafe korunarak masalara 2'şer kişi oturacak ve masa şeffaf seperatör( Şeffaf mesafe ayracı) ile bölünerek temas ortadan kaldırılacak. Ayrıca tek kullanımlık jelatinli tabaklar, kaşıklar, tuzluk, kürdanlık, ıslak mendiller tek kullanımlık olarak müşteriye özel sunulacak.

"HER TÜRLÜ ÖNLEM İÇİN GAYRET EDİYORUZ"

Restoranlarda yemek yeme yasağının bitmesine yakın zaman kala koronavirüsüne karşı tüm önlemlerini aldıklarını ifade eden bir restoran sahibi, "Restorana gelen müşterilerimizin öncelikle ateş ölçerlerle ateşini ölçüyoruz. Dezenfektan ürünlerini kullanarak tüm hijyenik önlemleri alıyoruz. İlerleyen süreçte restoranlarda müşterilerin yemek yemeleri ve vakit geçirmelerini serbest olacağını düşünerek tüm hazırlıklarımızı ve önlemlerimizi aldık. Salonda bulunan masalarının aralarını açarak sosyal mesafeyi korumayı amaçladık bunun yanı sıra masalara 2'şer sandalye koyarak diğer sandalyelere uyarılar astık. Masaların üstüne sosyal mesafe ayracı( seperatörler) yerleştirerek teması önledik. Masalara arasına sosyal mesafe paravanını koyarak masalar arası mesafeyi korumayı amaçladık. Bunların yanı sıra iş yerimizi sürekli dezenfekte ediyoruz masalarımız müşterilere özel temizlenerek siliniyor ve tüm yemek takımını kişiye özel yaptık. Her müşterinin servis tabağı, tuzluğu, çatalı, bardağı jelatinli ve masalarında olmasını hedefledik. Paket servis almaya gelen müşterilerimiz çalışmalarımızı beğeniyorlar ve engelin kalkmasının ardından restoranımızda önlemlerin alındığı masalarımızda yemek yemek için gün sayıyorlar" diye konuştu.

Türkiye'deki bir restoranda normalleşme süreci için alınan önlemler ilk kez görüldü - Son Dakika Ekonomi
Kaynak: İHA
17 Mayıs 2020 Pazar 09:16

Son Dakika