Rize 'Doğa Bozulmasın' Diye Yaylaya Yol İstemediler

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Topluca köylüleri, doğal güzelliğin bozulacağı, araçların çıkaracağı egzoz gazı nedeniyle temiz havanın etkileneceği ve gürültü olacağı gerekçesiyle Lazcada 'Büyük Yayla' anlamına gelen 'Didingola Yaylası'na yakın bir mesafeye kadar getirilen yolun, yayla...

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Topluca köylüleri, doğal güzelliğin bozulacağı, araçların çıkaracağı egzoz gazı nedeniyle temiz havanın etkileneceği ve gürültü olacağı gerekçesiyle Lazcada 'Büyük Yayla' anlamına gelen 'Didingola Yaylası'na yakın bir mesafeye kadar getirilen yolun, yayla içerisine girişine izin vermedi. Köylüler, patika yoldan ulaşımını sağladıkları yaylaya yüklerini ancak sırtlarında veya teleferik hatları ile taşıyarak ulaşıyor.

Çamlıhemşin ilçesine 35 kilometre uzaklıkta deniz seviyesinden 2 bin 392 metre yükseklikte Topluca köylülerinin kullandığı Lazcada 'Büyük Yayla' anlamına gelen 'Didingola Yaylası'na yakın mesafeye kadar bir kaç yıl önce yol getirildi. Geleneksel ahşap-taş karışımlı mimari dokuyu koruyan Topluca köylüleri, doğal güzelliğin bozulacağı, araçların çıkaracağı egzoz gazı nedeniyle temiz havanın etkileneceği ve gürültü olacağı gerekçesiyle yolun, yayla içerisine girişine izin vermedi. Köylüler, patika yoldan ulaşımını sağladıkları yaylaya yüklerini ancak sırtlarında veya teleferik hatları ile taşıyarak ulaşıyor. Sırtlarında ağır yükleri ile yamaçları tırmanarak evlerine ulaşan köylüler yaz mevsimi süresince kaldıkları yaylada besledikleri hayvanların sütünden tereyağı ve peynir çeşitleri elde ediyor.Hayvancılık yaparak, geçimlerine katkı sağlayan yaylacılar eylül ayında köylerine dönüyor.

'SIRTIMIZDA YÜKÜMÜZÜ TAŞIRIZ'

Yayla sakinlerinden Kemal Aydın doğanın bozulmaması ve eski dokunun zarar görmemesi için yolu yaylanın içine sokmama kararı aldıklarını belirterek Yol gelirse betonlaşma olur. Yaylada betonlaşma olursa, doğa bozulur, yaylada eski gelenekler kalmaz. 'Sırtımızda yükümüzü taşırız' dedik yolu yaylaya sokmadık dedi.

Ahmet Kızmış ise yükleri sırtta taşırken biraz zorluk yaşadıklarını belirterek Ama doğayı da korumak mecburiyetindeyiz. Yol girilen yaylaları görüyoruz, hepsi berbat halde. Biz yolu yayla içine istemedik diye konuştu.

Havva Yağcı da Arabaları yaylaya sokmuyoruz. Yol geldi mi doğamız bozulur. Böyle daha güzel ifadelerinde bulundu.

Teleferikle yüklerini taşıyan Emine Yağcı ise Odunlarımızı, yüklerimizi bazen sırtımızda bazen teleferik hattı ile taşıyoruz. Yolu yaylanın içine almadık. Böyle zorda olsa yükleri taşıyoruz ama yaylamızı korumuş oluyoruz diyerek bu kararın bozulmayacağını söyledi.

Rize 'Doğa Bozulmasın' Diye Yaylaya Yol İstemediler - Son Dakika

Kaynak: DHA

02 Ağustos 2018 Perşembe 00:13

Çamlıhemşin, TEM Otoyolu, Rize, Güncel