Rize Londra'dan Tatile Geldi, Sosyal Medya Çağrısı ile Gönüllülerle Çöp Topladı Hd

İngiltere'nin Londra kentinde yaşayan ve tatil için memleketi Rize'ye gelen, Rize eski Belediye Başkanı Ekrem Orhon'un kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu (71), cadde ve sokaklara gelişi güzel atılan çöpleri görünce harekete geçti.

İngiltere'nin Londra kentinde yaşayan ve tatil için memleketi Rize'ye gelen, Rize eski Belediye Başkanı Ekrem Orhon'un kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu (71), cadde ve sokaklara gelişi güzel atılan çöpleri görünce harekete geçti. Sosyal medya çağrıları ile temizlik kampanyası başlatan Devrişoğlu, aralarında vali ve belediye başkanında yer aldığı gönüllülerle cadde ve sokaklarda çöp topladı. Rize eski Belediye Başkanı Ekrem Orhon'un kızı Çayhan Orhon Devrişoğlu, tatil için yaşadığı İngiltere'nin Londra kentinden memleketi Rize'ye geldi. Kentin cadde ve sokaklarına gelişi güzel atılan çöpleri gören Devrişoğlu, harekete geçti. Rize Valiliği ve Belediye Başkanlığı'na durumu bildiren Devrişoğlu, sosyal medyadan çağrı yaparak temizlik kampanyası başlattı. Kampanya kısa sürede yankı buldu. Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Reşat Kasap, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kazancı, Kent Konseyi Başkanı Sadullah Köse, Ebruli Yaşam ve Sanat Derneği Başkanı Hülya Cerrahoğlu, Başkan Yardımcısı Dilek Kansız'ın da destek verdiği gönüllüler valilik önünde toplandı. Buradan çöp toplamaya başlayan gönüllüler, Atatürk ve Osman Karavin Caddeleri boyunca temizlik yaptı. Çöp toplama etkinliği Tuzcuoğlu Memişağa Parkı'nda sona erdi.
'TEMİZ ÇEVREDE YAŞAMAYA LAYIK İNSANLARIZ'
Her yıl yaz aylarını çok sevdiği memleketinde geçirdiğini anlatan Çayhan Orhon Dervişoğlu, 'Maalesef canım gibi sevdiğim Rize'nin sokakları çok temiz görmüyorum. Bir araştırma şirket tarafından en temiz havası olan il seçilen ilimizin maalesef yerleri pis. 'Haydi biz bir farkındalık yapalım' dedik ve eldivenleri giyip yerdeki çöpleri toplamaya başladık. Valimiz, belediye başkanımız, sivil toplum örgütü temsilcileri çağrımızla hep beraber sokağa indik. Bir çok iş yeri, kahvehane, lokantanın önünde durarak yerdeki çöpleri sigara izmaritlerini topladık ve onlara mesaj verdik. Bir çok vatandaşımızla sohbet ederek 'biz temizliyoruz, lütfen sizde temiz tutun' dedik. Biz temiz bir çevrede yaşamaya layık insanlarız. Herkes mis gibi tertemiz evlerde yaşıyor ama sokakların her yerini çöp tenekesi gibi görüyoruz. Biraz dikkat çekmeye çalıştık. Vatandaşlardan bir çoğu da eldiven isteyerek onlarda bu etkinliğimize katıldı'dedi.
Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap da yaşanılan çevreyi kirletmemek adına yapılan çöp toplama etkinliğiyle farkındalık oluşturmaya çalışıldığını belirterek 'Memleketimize turistlik amaçlı gelen misafirlerimize şehrimizi temiz bir şekilde sunmalıyız. Bu gaye ile tüm vatandaşlarımızı günlük hayatları içerisinde çevre temizliği konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum" diye konuştu.
Çevre temizliği konusunda duyarlı vatandaşlarla böyle bir organizasyon içinde olduğunu ifade eden Vali Erdoğan Bektaş ise 'Havası, suyu her şeyi ile temiz bir şehirde yaşamak için ilk önce kirletmememiz gerekiyorö ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

14 Ağustos 2018 Salı 11:33

TEM Otoyolu, Çayhan, Londra, Rize, Güncel