Rö - Likaka Burn't

likaka burn't etkinliği 16 - 23 Aralık'ta Akbank Sanat'ta gerçekleşecek.

RÖ - likaka burn't etkinliği 16 - 23 Aralık'ta Akbank Sanat'ta gerçekleşecek.

Konsept - Koreografi: Korhan Başaran

Dansçılar: Beril Şenöz, Umut Sevgül, Melissa Ugolini, Evrim Akyay, Kamola Rashidova

Geçmişe bakarsın,

Geleceği görmeye çalışırsın…

Oysa sadece şimdi vardır…

Ve şimdinin sıkışmışlığı…

Birkaç adım ileri gidersin

Fırtına anında geri sürükler bedenini

Sen bitiş çizgisini hedeflemeye çalışırken

Başlangıç çizgisinin gerisine düşmediğine

sevinmeye başlarsın…

ve umarsızca aktarırsın, anlatırsın…

paylaşırsın...

umarsın...

çünkü mucizeler gerçektir…

"Dünyanın iyi sanata her zaman ihtiyacı vardır.

İnsanlığın geçirdiği kriz dönemlerinde bu ihtiyaç, tıpkısuya ihtiyaç duymak gibi ruhu beslemek için vazgeçilmezbir hale geliyor. Sesi duyulmayanlar için konuşmak,kafa çevrilenler için görünürlük kazandırmak böyle krizdönemlerinde bir sanatçının üstlenmesi gereken enönemli konulardan biridir. Tüm sanatsal yolculuklardabir nebze de olsun iyileştirici bir titreşim yaymakve izleyenlerin kalbine dokunmak, hep beraber biryolculuğa çıkmak, tekrar özümüze dönebilmek…"

Korhan Başaran

Korhan Başaran, kariyerini İstanbul ve New Yorkarasında sürdüren bir dansçı ve koreograftır. Artistikdirektörlüğünü üstlendiği disiplinler arası çalışmalarüreten proje topluluğuyla 2008'den beri projelerüretmektedir.

2010'da New York'ta Cunningham stüdyosundanaldığı Merit Scholarship'le, o dönem hala hayatta olanikonik isim Merce Cunningham'la da çalışma fırsatıolmuştur. Bu dönemde Cunningham repertuvarı da danseden Başaran, bir yandan kendi projelerini üretmeyedevam etmiştir. NY ve İstanbul'da prömiyerlerinigerçekleştirdiği projeler arasında 'Aşklama','I am Korhan, this is my Dance', 'RAu', 'this is not ahamburger', 'Heva', '2.RAu', 'Cage'd' gibi çalışmalarvardır. New York'ta Nimbus Dance Works, Project 44ve Mari Meade Dance, Boston'da Prometheus Dance veİstanbul'da MDT İstanbul Project'in repertuvarlarına işyapan Başaran'ın eserleri birçok uluslararası festivalde, Amerika ve Avrupa'da sergilenmektedir.

Kaynak: Etkinlik.io

16 Aralık 2016 Cuma 19:04

Korhan Başaran, New York, İstanbul, Akbank, Kültür Sanat