Safiye Erol Ölümünün 49. Yılında Anıldı

Edirne'nin Uzunköprü ilçesi doğumlu ünlü yazar Safiye Erol, ölümünün 49. yılında anıldı.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesi doğumlu ünlü yazar Safiye Erol, ölümünün 49.yılında anıldı.

Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen anma töreni Uzunköprü Safiye Erol Ortaokulunda düzenlendi. Okul Müdürü Coşkun Kara'nın konuşmasıyla başlayan program, Türkçe öğretmeni Ebru Dikbasan, tarafından hazırlanan sunum ile devam etti.

SAFİYE EROL KİMDİR?

Safiye Erol, 2 Ocak 1902 tarihinde Edirne Uzunköprü' de doğmuş,7 Ekim 1964 tarihinde İstanbul 'da vefat etmiştir. İlköğrenimini İstanbul'da tamamlamış, ilkokuldan sonra Fransız Mürebbiyeler Okulu'na gitmiş,1914'de Alman Lisesi'nde okumuştur.1917'de Almanya'ya gönderilmiştir. Lise ve üniversite öğrenimini ayrıca doktorasını da Almanya 'da tamamlamış, Münih Üniversitesi'nde felsefe ve Edebiyat eğitimi görmüştür. Daha sonra 1926 'da yurda dönmüştür.

Safiye Erol yazarlığa ilk adımını, Vakit gazetesinde yayınlanan Kadıköy'ünün Romanı isimli eserle atmıştır. Bu eser 1938'de kitap olarak basılmıştır. Cumhuriyet gazetesinde, Ülker Fırtınası 1944'de kitap olarak çıkmıştır. Ciğerdelen'in ilk baskısı 1946'da yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Dünya Edebiyatından Tercümeler faaliyetine katılan yazar Selma Lagerlöf 'ün Portugalıya İmparatoriçesi (1941),La Motte Fouque'den Su Kızı (1945) kitaplarını tercüme etmiştir. Bilhassa Kenan Rifai ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık' isimli kitaptaki makalesi, ondaki fırtınalarla dalgalanan ruhun sükünete kavuştuğunun ipuçlarını vermesi bakımından dikkat çekicidir. Safiye Erol, doğu ve batı medeniyetini kaynaştırmış bir yazardır. Batı medeniyetinin eksiklerini, doğu medeniyetinin üstünlükleriyle tamamlayarak uyumlu bir sentez oluşturmayı hedeflemiştir. Safiye Erol'un bu hedefi roman kahramanlarının kişiliklerine de yansımıştır. Mehmet Nuri 'Safiye Erol Kitabı' adlı eserinde Erol'un doğu ve batı hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirmiştir: 'Safiye Erol batıyı iyi bilen bir aydın ama doğunun güzelliklerini de fark edebilen bir yazardır. - EDİRNE

Kaynak: İHA

09 Ekim 2013 Çarşamba 09:39

Milli Eğitim Müdürlüğü, Uzunköprü, Edirne, Safiye Erol, Yerel