Sağlık Bakanı Yardımcısı Kafkas; Telefon Sapıklarına Ateş Püskürdü

Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Acil Sağlık Hizmetleri’nin sunumunda ciddi sıkıntıya neden olan telefon sapıklarına Aydın’dan ateş püskürdü.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, Acil Sağlık Hizmetleri'nin sunumunda ciddi sıkıntıya neden olan telefon sapıklarına Aydın'dan ateş püskürdü. 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlarken Sağlık Çalışanlarının sağlıklı olmayan kişiler tarafından gerek fiziki gerekse telefon yoluyla uğradıkları saldırıları değerlendiren Kafkas, "Sağlıklı olmayan kişilerin artık sağlık çalışanlarına saldırmasından bıktık. Artık yeni yaptığımız düzenlemelerle telefon sapıkları daha ağır şekilde cezalandırılacak" dedi.

Sağlık çalışanlarının telefon ve fiziki yönden rahatsız edenleri eleştirip sitemde bulunan Kafkas, "Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir durumla karşı kalıp 4 bin tane çağrı alıp 300 tane olaya müdahale ediyoruz. Bu 4 bin çağrının içinden 300'ünü ayırmak için 112 acil bölümünde çalışan ekiplerimiz çok zor anlar yaşıyor. Vatandaşımızdan iki şey istiyoruz. Acil olanlar acillerimizi zor durumdaysa kullansınlar onun dışında ses duymak ve dalga geçmek için aramasınlar. Acillerimiz 24 saat vatandaşımızın emrinde ve hayata hayat katmak için, cana can kat için varlar. 'Sesini duymak, dalga geçmek, biz bir arayalım bunlar 10 dakikada geliriz diyorlar bakalım kaç dakikada geliyorlar' gibi dalga geçmek için böyle önemli kurumlar aranmaz ve meşgul edilmez. Halkımızdan duyarlılık bekliyorum. Aslında şiddet burada başlıyor. Yani biz bu tür sağlıklı olmayan insanların artık sağlık çalışanlarına saldırmalarından bıktık. Bunun için de gerekli düzenlemeyi de yaptık ve önlemimizi de aldık. Bundan sonra telefonlarımızı gereksiz yere kullananları ve taciz edenlere ceza vereceğiz. 2.'sinde de ceza vereceğiz 3.'sünde de daha ağırlaştırılmış noktaya getireceğiz. Son çıkan kanunumuzda bunu yaptık. Artık sağlık çalışanlarına uzanan eli kıracak yasal düzenlemeyi yaptık. Bu insanların Tıp Bayramını kutluyoruz fakat kendi hayatımızı bu insanlara emanet ettiğimiz halde bunlara özen göstermiyoruz. Bize özen göstermeniz kendinize özen göstermenizin yoludur" diye konuştu. - AYDIN

Kaynak: İHA

15 Mart 2014 Cumartesi 09:23

Tıp Bayramı, 14 Mart, Aydın, Yerel