Sağlık Bakanlığı'ndan 'Soma' Açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Soma maden kazasından sonra sağ kurtulanları, hayatını kaybeden madencilerin ailelerini ve kurtarma ekibi çalışanlarına olaydan hemen sonra 35 psikiyatri uzmanı, 32 psikolog, 14 sosyal hizmet uzmanı ile 316 kişiye psikososyal destek sağlandığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı, Soma maden kazasından sonra sağ kurtulanları, hayatını kaybeden madencilerin ailelerini ve kurtarma ekibi çalışanlarına olaydan hemen sonra 35 psikiyatri uzmanı, 32 psikolog, 14 sosyal hizmet uzmanı ile 316 kişiye psikososyal destek sağlandığını belirtti.

Soma'da yaşanan maden kazasıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı yapılan hizmetler hakkında yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, kazanın yaşandığı 13 Mayıs Salı günü saat 16.13'te Manisa 112 Komuta Kontrol Merkezine ilk çağrı düştükten hemen sonra acil sağlık ve kurtarma ekipleri olay yerine ulaştığı belirtilerek, "Aynı anda Bakanlığımız Sağlık Afet Koordinasyon Merkezimiz (SAKOM) olayla ilgili bilgilendirilerek anında harekete geçilmiştir. Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu, Bakan Yardımcımız Agah Kafkas ile Bakanlığımız Merkez Yöneticileri olay yerine gitmişlerdir. Türkiye Afet Müdahale Planı ve İl Sağlık Afet ve Acil Durum Eylem Planları çerçevesinde Bakanlığımızca, Manisa'ya ilave olarak Balıkesir, Bursa, İzmir, Uşak'tan 138 UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) ve 267 kişiden oluşan 112 personeliyle birlikte 405 sağlık personeli görevlendirilmiştir. Özel eğitimli UMKE ve 112 ekipleri, olay mahallinde belirlenen noktalarda yaralılara ilk müdahaleyi yaparak, ambulanslarla nakillerini sağlamışlardır. Hayatını kaybeden madencilerimiz ise Kırkağaç ve Akhisar'daki merkezlere nakledilmiştir" denildi.

Olaya müdahalede 28 UMKE aracı, 62 ambulans, 2 ambulans helikopter ve 4 sedyeli uçak ambulans görevlendirildiği vurgulanarak, "Olay anından itibaren Manisa başta olmak üzere destek illerimizce yoğun bakım yatak kapasiteleri oluşturulmuş ve sevki uygun görülen yaralılar bu merkezlere nakledilmiştir. Uygun görülen yerlere 2 Sahra Hastanesi kurulmuş buralarda UMKE personeli tarafından toplamda 280 hasta ve hasta yakınına sağlık hizmeti verilmiştir. Olayın akabinde akademisyenlerin katılımıyla değerlendirme toplantısı yapılarak, kazadan sağ kurtulanlar, hayatını kaybeden madencilerin aileleri ve kurtarma ekibi çalışanlarına başta olmak üzere psikososyal destek hizmetleri verilmesi planlanmıştır. Böylece olaydan hemen sonra 35 psikiyatri uzmanı, 32 psikolog, 14 sosyal hizmet uzmanı ile 316 kişiye psikososyal destek sağlanmıştır. Psikiyatri uzmanı, psikolog ve sosyal hizmet uzmanından oluşan psikososyal saha destek ekipleri belirlenmiş olup aile hekimlerimiz ile birlikte gerekli eğitimleri verilmiştir. Bu hizmetlerini sunmak üzere; 11 psikiyatri uzmanı, 8 çocuk ergen psikiyatristi, 43 psikolog, 43 sosyal hizmet uzmanı olmak üzere konusunda uzman 105 kişiden oluşan saha destek ekipleri oluşturulmuştur" bilgisi verildi.

"İhtiyaç duyulan hastanelerimizde ayrı bir psikiyatri afet polikliniği kurulacak ve bu polikliniklere başvuracak olan Soma Maden Kazasından etkilenen vatandaşlarımızın öncelikli olarak tedavi edilmesi sağlanacaktır" denilen açıklamada, "Akademisyenlerce uygun görülen olayın 8. gününden itibaren ekiplerimiz ev ziyaretlerine başlayacaktır. Bu çalışmalar Manisa'da kurulan Psikososyal Destek Hizmetleri Koordinasyon Merkezince takip edilecektir. Çalışmalar en az 6 ay boyunca devam edecektir. Desteğe ihtiyacı olan hasta ve ailelerinin takip süreleri uzatılabilecektir" denildi. - ANKARA

Kaynak: İHA

20 Mayıs 2014 Salı 15:16

Manisa, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi, Sağlık Bakanlığı, Soma, Politika, Güncel