Salon'da Bu Hafta

Deneysel elektronik müziğin radikal prodüktörlerinden Ben Frost Salon'a konuk oluyor.

Avustralya doğumlu İzlanda'da yaşayan minimalist, deneysel ve noise müzik prodüktörü Ben Frost, 2001'de bağımsız olarak ilk EP'sini piyasaya sürdü, büyük ilgi görünce 2003'te Room 40 üzerinden ilk albümünü yayımladı. Müziğin dahi ismi Brian Eno'dan öğrendiği Afrika müziğinden büyük ilham alan Frost, 2014'te 'A U R O R A' adını taşıyan albümünde, Swans davulcusu Thor Harris, Greg Fox ve Shahzad Ismaily ile çalıştı. 2014'ün en beğenilenleri arasında yer alan bu albümdeki parçalara Evian Christ, HTRK, Kangding Ray ve Regis'in yaptığı remikslerden oluşan bir EP yayımladı. Frost'un gitar dokuları yokluktan var oluyor ve yavaşça yekvücut olarak kendi tabiriyle dev, ürkütücü formlara dönüşüyor. Müziği zıtlık hakkında, ilham aldıkları klasik minimalizmden punk rock'a hatta metale kadar uzanıyor. Şimdi alternatif rock dünyasının ikonik prodüktörlerinden, Shellac'ın da kurucusu Steve Albini ortaklığında tamamladığı yepyeni albümü 'The Centre Cannot Hold'un turnesi kapsamında Salon'da. Konserin biletleri ayakta(tam) 50 TL, öğrenci 40 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Kesintisiz bir dans gecesi için Salon'un konuğu Austra
2 Kasım Perşembe, 21.30

Kanadalı elektronik müzik grubu Austra çıkış teklisi "The Beat and The Pulse" ve devamında yayımlanan ilk albüm 'Feel It Break' ile 2011'in en büyük işlerinden birine imza attılar. The XX, Grimes ve The Gossip'e eşlik ettikleri turneleriyle dünyayı turlayan ekip, iki yıl sonra gelen ikinci albüm 'Olympia' ile yetkinliklerini iyice arttırdılar. 2016'nın sonunda müjdesini verdikleri üçüncü albüm 'Future Politics' ile aralarına The Apartments'tan Peter Milton Walsh'ı konuk vokal, Nick Cave, Coldplay ve The Cure gibi devlerle sahne alan çellist Audrey Riley'i alarak güçlerini iyice pekiştiren Austra, eski ve yeni şarkılarıyla tekrar çok sevdikleri Salon sahnesindeler. Konserin biletleri ayakta(tam) 50 TL, öğrenci 40 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Yerli alternatif sahnenin unutulmaz gruplarından Vega Salon'da hayranlarıyla buluşuyor
4 Kasım Cumartesi, 22.30

Yerli alternatif sahnenin en köklü, en sevilen gruplarından Vega, 90'ların sonunda kuruldu. Yayımladıkları benzersiz hitler "Tamam Sustum", "Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı", "Alışamadım Yokluğuna" gibi şarkılarla hayranlarının kalbinde yeri doldurulamaz bir taht edindi. Art arda yayımladıkları üç albümün ardından uzun bir sessizliğe girden grup, 12 yıl aradan sonra yayımlayacakları yepyeni albümün Türkiye turnesi kapsamında Salon'da hayranlarıyla buluşacaklar. Türkçe rock tarihinin hayranları arasında en fazla özlenen gruplarından biri olan Vega, 2000ler nostaljisi ve yepyeni şarkılarıyla unutulmaz bir gece için Salon'da olacak. Konserin tüm biletleri tükenmiştir.

Son dönemin en gözde beat sihirbazı Makaya McCraven neo-cazın en iyi örnekleriyle Salon'da
7 Kasım Salı, 21.30

Paris kökenli neo-caz müzisyeni Makaya McCraven, caz davulcusu bir baba ve folk vokali bir anne ile müziğin tam ortasına doğdu. Archie Shepp, Yusef Lateef gibi caz efsanelerinin arasında büyüdü, müzikal kimliğini bu isimlerin mentorluğu etrafında oluşturdu. Lise yıllarında Cold Duck Complex adlı bir jazz ve hip-hop grubu kurdu ve 50 Cent, Wu-Tang Clan, The Wailers gibi isimlere sahneyi ısıttı. 2007'de Chicago'ya taşındı ve buradaki caz devleri arasında kendine sağlam bir yer edindi. 2012'de yayımladığı ilk albümüyle dünya çapında gözleri üzerine çeken Makaya McCraven'ın ikinci albümü de 2015'te mutlaka dinlenmesi gereken caz albümleri arasında sayıldı, Billboard ise en iyi 5 caz albümü arasında gösterdi. Hip-hop, Afrika dans müziği ve indie rock'tan beslenen sound'uyla, hayranlık uyandırıcı Makaya McCraven çok özel bir konser için şimdi Salon'a konuk oluyor. Konserin biletleri masa 45 TL, ayakta(tam) 35 TL, öğrenci 30 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Olöf Arnalds pürüzsüz folk melodilerini iki gece üst üste Salon'a getiriyor
8 Kasım Çarşamba & 9 Kasım Perşembe, 21.30

İzlandalı şarkıcı, söz yazarı Olöf Arnalds, daha çocuk yaşta çello, gitar, keman ve daha birçok yaylı enstrüman çalmaya başladı. Bir diğer İzlandalı ekip Múm'un performans ekibinde yer alıp gruba uzun yıllar boyunca turnelerinde eşlik etti. Blonde Redhead, Björk, Jose Gonzales, The Dirty Projectors gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Olöf Arnalds, bugüne kadar dört albüm yayımladı, ikinci albüm "Innundir Skinni"nin prodüktörlüğünü Sigur Rós üyeleri üstlendi. Aynı kuzeni Ólafur Arnalds gibi İstanbul'a hayran olan Olöf Arnalds, folk müziğin dingin parçalarını Salon'da dinleyicisi ile paylaşmaya hazırlanıyor. Konserin biletleri numarasız oturma 50 TL, ayakta(tam) 40 TL, öğrenci 30 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Bilet Bilgileri

Konserlerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. (İKSV ana gişesi Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.) Öğrenci biletleri ana gişe İKSV'den temin edilebilir, etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Lale Kart sahipleri %25'e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart'ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV'yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Salon İKSV'de bu sezon da  %100 Müzik konseptinde düzenlenecek konserler ve Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleşecek Garanti Caz Yeşili konserleri de izleyicilerle buluşacak.

MasterCard da Paha Biçilemez İstanbul programı kapsamında Salon etkinliklerine katkıda bulunuyor.

Kaynak: Bültenler

31 Ekim 2017 Salı 14:42

Avustralya, İzlanda, Biletix, Afrika, Güncel