Türkiye ve ABD'nin Suriye'de kuracağı güvenli bölgeye, Esad rejiminden tepki geldi

Türkiye ile ABD arasında varılan güvenli bölge mutabakatına Esad rejiminden eleştiri geldi. Güvenli bölge mutabakatının 'Şam'ın bağımsızlığına ve bölgesel bütünlüğüne saldırı' olduğu belirtildi.

Türkiye'yle ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda anlaşmaya varmasına Esad rejiminden tepki geldi. Suriye hükümeti, mutabakatı "Şam'ın bağımsızlığına ve bölgesel bütünlüğüne saldırı" olarak nitelendirdi. Şam, mutabakatın "Türkiye'nin yayılmacı ihtiraslarına hizmet ettiğini" öne sürdü.

KÜRTLERE "SAFLARIMIZA DÖNÜN" ÇAĞRISI

Açıklamada ayrıca Suriye Kürtlerinin tarihi bir sorumluluk taşıdığını belirten Şam yönetimi,Kürtlere Şam saflarına dönme çağrısı yaptı.

Ankara'dan Suriye'nin kuzeyinde kurulması beklenen güvenli bölge planı uzun bir süredir ABD ile Türkiye arasındaki ihtilaf konularından birini oluşturuyordu. Hafta başında Ankara'da iki taraftan askeri yetkililer bir araya gelerek müzakerelere başlamış, dün konuya ilişkin uzlanma sağlandığı haberi gelmişti.

Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek tedbirlerin bir an önce uygulanması yönünde mutabakata varıldığı, bu çerçevede güvenli bölgenin koordinasyonu ve yönetimi için Türkiye'de müşterek harekat merkezinin kurulacağı belirtilmişti.

Türkiye ve ABD'nin Suriye'de kuracağı güvenli bölgeye, Esad rejiminden tepki geldi - Son Dakika Dünya

Kaynak: Deutsche Welle

08 Ağustos 2019 Perşembe 14:10

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Şam, Dünya