Samdob 'Güldestan' Balesini Yeniden Sahneledi

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Türk dans repertuvarının özgün Türk eserlerinin başında gelen 'Güldestan' balesini yeniden sanatseverlerin beğenisine sundu.

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Türk dans repertuvarının özgün Türk eserlerinin başında gelen "Güldestan" balesini yeniden sanatseverlerin beğenisine sundu.SAMDOB tarafından ilk kez 2009-2010 sanat sezonunda sahnelenen ve seyircilerden büyük ilgi gören Güldestan balesinin reji ve koreografisi Beyhan Murphy'e, müzikleri Mercan Dede'ye, dekor tasarımı Işın Mumcu, kostüm tasarımı ise İsmail Dede'ye ait.
Işık tasarımı Michael Odam tarafından yapılan eserin Samsun'daki ışık adaptasyonunu ise Beyhan Murphy ve Murat Yılmaz gerçekleştiriyor.
Beyhan Murphy'nin 2004'te Mercan Dede ile hazırladığı Güldestan balesi, Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, Fransa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerde de sahnelenmiş ve yoğun ilgi görmüştü.
Güldestan balesinde, sosyo-kültürel anlamda geçmişle ilgili birçok konu yer alıyor. Bölümler arasında göçebe toplumdan gelinmesi ile toprak, kadın ve erkek olguları, hem geçmiş hem de günümüz açısından hicivsel bir anlatımla işleniyor.
Eserde geleneksel sema ayininden esinlenen mistik bir bölüm de yer alıyor. Ayrıca gülün en kıymetli varlık olan insana yansıması da anlatılıyor.

Kaynak: AA

19 Kasım 2016 Cumartesi 23:23

Mercan Dede, Samsun, Kültür Sanat