Samdob "Notre Dame'ın Kamburu" Balesini Sahneleyecek

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), "Notre Dame'ın Kamburu" balesini bu yıl tekrar sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), "Notre Dame'ın Kamburu" balesini bu yıl tekrar sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Dünya prömiyeri 2011 yılında Ankara'da yapılan eser, Esmeralda adındaki güzel çingeneye büyük hayranlık besleyen ancak tüm çabalarına rağmen onu katedralin papazının entrikalarından koruyamayan kambur zangoç Quisamodo'nun hikayesini anlatıyor.

Fransız besteci Cesar Pugni'nin "Esmeralda" adlı eserinin müziği ile kendi yazdığı müziği bir araya getirerek Notre Dame'in Kamburu'nun müziklerini oluşturan Bujor Hoinic, aynı zamanda eserin orkestra şefliğini yapıyor. Eserin diğer orkestra şefliğini ise Hakan Kalkan ve David Mukeria üsleniyor. Dekor tasarımı Adnan Öngün, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu imzasını taşıyan eserin ışık tasarımı Fuat Gök ve Oğuz Murat Yılmaz'a ait.

Koreografi ve librettosu Armağan Davran ile Volkan Ersoy imzası taşıyan, dans ve müziğin güçlü birlikteliği ile seyirciye ulaşan "Notre Dame'ın Kamburu", iki perde olarak sahnelenecek.

Eserde Quasimodo'yu David Khozashvili, Esmeralda'yı Ilgaz Erdağ, Şair Gringoire'yi Orçun Ünal, Yüzbaşı Phoebus'u Emre Örgüt, Fleur de Lys'i Anna Gorgiashvili, Clopin'i Orkun Baydoğan Rahip Frollo'yu Miray Boyacıoğlu canlandıracak.

Quasimodo'yu canlandıran Khozashvili, Özgün Barılı, Mahmut Akyol ve İnanç Ekin tarafından yapılan 3 saat süren özel plastik makyajla sahneye çıkacak.

Geçen yıl ekim ayında sahnelenen eser, bu yıl 11 ve 13 Mart'ta saat 20.00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde Samsunluların beğenisine sunulacak.

Kaynak: AA
07 Mart 2017 Salı 18:58

Son Dakika