Samdob 'Sevil Berberi' ile Sezona Merhaba Diyecek

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), 14 Ekim'de başlayacak yeni sanat sezonunda 'Sevil Berberi' operasını sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), 14 Ekim'de başlayacak yeni sanat sezonunda "Sevil Berberi" operasını sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.
SAMDOB'un yeni sanat sezonunda komik opera literatürünün en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen Gioacchino Rossini'nin ünlü "Sevil Berberi" operası, 14 Ekim Cumartesi akşamı sanatseverlerle buluşacak.
Oyunda 17. yüzyılda İspanya'nın Sevil kentinde geçen "Sevil Berberi" operası, Kont Almaviva'nın Dr. Bartolo'nun himayesindeki güzel Rosina'yı, berber Figaro'nun yardımıyla elde etmeye çalışmasıyla gelişen komik ve eğlenceli olaylar anlatılıyor.
Operanın orkestra şefliğini Nezih Seçkin ve Mikhail Iskrov, eserin rejisörlüğünü ise Yiğit Günsoy üstleniyor.
Fransız oyun yazarı Beaumarchais'in Figaro temalı üçlemesinin ilki olan Sevil Berberi oyunu, Cesare Sterbini tarafından opera librettosu haline getirilmiş, Rossini tarafından bestelenerek ilk kez 20 Şubat 1816'da Roma'da sahnelenmişti.
İlk sahnelenişinin üzerinden geçen 200 yılda dünyada en çok sahnelenen ve sevilen opera eserlerinden biri olarak popülerliğini koruyan Sevil Berberi'nin prömiyeri 14 Ekim'de, galası ise 16 Ekim'de gerçekleştirilecek.

Kaynak: AA

06 Ekim 2017 Cuma 17:22

İspanya, Gioacchino Rossini, Samsun, Kültür Sanat