Samdob 'Sevil Berberi'Ni Yeniden Sahneleyecek

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), sanat sezonunun açılışını yaptığı 'Sevil Berberi' operasını tekrar sanatseverlerle buluşturacak.

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), sanat sezonunun açılışını yaptığı "Sevil Berberi" operasını tekrar sanatseverlerle buluşturacak.
SAMDOB'dan yapılan açıklamaya göre, Atatürk Kültür Merkezi'nde önceki gün sahnelenen ve istek üzerine tekrar sahnelenmesi için duyurusu yapılan "Notre Dame'in Kamburu" balesi, teknik nedenlerden dolayı sahneye konulamayacak.
"Notre Dame'in Kamburu" balesinin yerine ise "Sevil Berberi" operası tekrar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
Komik opera literatürünün en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen Gioacchino Rossini'nin "Sevil Berberi" operası, 17. yüzyılda İspanya'nın Sevil kentinde geçiyor.
Operada, Kont Almaviva'nın Dr. Bartolo'nun himayesindeki güzel Rosina'yı berber Figaro'nun yardımıyla elde etmeye çalışmasıyla gelişen komik ve eğlenceli olaylar anlatılıyor.
Operanın orkestra şefliğini Nezih Seçkin ve Mikhail Iskrov, rejisörlüğünü ise Yiğit Günsoy üstleniyor.
Fransız oyun yazarı Beaumarchais'in Figaro temalı üçlemesinin ilki olan Sevil Berberi operası, Cesare Sterbini tarafından opera librettosu haline getirilmiş, Rossini tarafından bestelenerek ilk kez 20 Şubat 1816'da Roma'da sahnelenmişti.
Dünyada en çok sahnelenen ve sevilen opera eserlerinden biri olarak popülerliğini koruyan Sevil Berberi, 4 Ekim saat 20.00'de yeniden sanatseverlerle buluşacak.

Kaynak: AA

03 Kasım 2017 Cuma 18:01

Gioacchino Rossini, AKM, Samsun, Kültür Sanat