Samsun Bafra Ovası'nda Tarım Arazileri Sular Altında

Bafra Ovası'nda tarım arazileri sular altındaSAMSUN'un Bafra ilçesinde son bir haftadır etkili olan sağanak yağmurun nedeniyle bazı tarım arazileri sular altında kaldı.

Bafra Ovası'nda tarım arazileri sular altında
SAMSUN'un Bafra ilçesinde son bir haftadır etkili olan sağanak yağmurun nedeniyle bazı tarım arazileri sular altında kaldı. Tarlalarda biriken yağmur suları ekili ürünlere zarar verdi.
Bafra ilçesinde son bir hafta içerisinde yağan sağanak yağmur nedeniyle toprakta su doygunluğu yaşanınca yağmur suları da toprak yüzeyinde birikti. Doğanca, Karıncak, Yeşilyazı, Koşuköyü, Sahilkent ve Ağıllar Mahalleleri başta olmak üzere Bafra Ovası'nda birçok tarım arazisi sular altında kaldı. Biriken sular nedeniyle tarlalarda ekili ürünler zarar gördü.
Tarım arazilerinde yarım metreye varan su birikintileri oluştuğunu söyleyen çiftçi Dursun Aksoy " Yağmurun yağması ile birlikte toprak suya doydu. Bütün samanlarımız hayvanlarımızın yiyeceği ahırlarımız su içerisinde kaldı. Şuanda ahırlarımız 20 ila 30 santimetre su içerisinde. Arazimiz sadece suyun içerisinde. Ekili fasulyelerimiz, mısırlarımız hepsi suyun içinde" dedi.
Osman Arif Koparan ise "Yağmurundan dolayı 250 dönümlük arazim sular altında kaldı. Hayvanlarımız için ekmiştik. Çok büyük zararımız var" dedi.
Bafra Sebze Üreticileri Birlik Başkanı Süleyman Tulum ise Bafra Ovası'nda kışlık ve yazlık sebze ekili yaklaşık 10 bin hektar ekili alanın yağmurlardan olumsuz etkilendiğini söyleyerek "Tarım Sigortası yaptıran çiftçilerin TARSİM'e müracaat etmesi gerekiyor. Yaptırmayanlar ise İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuru yapsın" diye konuştu.

Kaynak: DHA

13 Ağustos 2018 Pazartesi 19:40

Bafra Ovası, Bafra, Yerel