Samsun demirciler yokuşu'nda mesleği yapan tek usta kaldı

Demirciler Yokuşu'nda mesleği yapan tek usta kaldıSAMSUN'un İlkadım ilçesindeki 'Demirciler Yokuşu'nda kalan tek usta İbrahim Germe (67), demir döverek mesleğini sürdürmeye çalışıyor.

Demirciler Yokuşu'nda mesleği yapan tek usta kaldı
SAMSUN'un İlkadım ilçesindeki 'Demirciler Yokuşu'nda kalan tek usta İbrahim Germe (67), demir döverek mesleğini sürdürmeye çalışıyor.
Samsun'un İlkadım ilçesinde, halk arasında 'Demirciler Yokuşu' diye bilinen Demirciler Caddesi'nde art arda sıralanmış dükkanların da demircilik yapan ustalardan bazıları emekli oldu bazıları da yaşamını yitirdi. Demirciler Yokuşu'nda demir işleyen bir tek İbrahim Germi (68) kaldı. Ömrünü örs üzerinde demir döverek geçiren Germi, usta ve çırak bulamadığı için mesleğini devam ettirecek kimsenin olmadığını söyledi.
'BU MESLEK TARİH OLACAK'
Demircilik mesleğinin dedesinden babasına, babasından da kendisine kaldığını söyleyen İbrahim Germi, 'Aslında bu meslek çok güzel. Davut peygamberimizin mesleği. Demircilik mesleği hiçbir şekilde hile yaptırmayan yanlış kabul etmeyen bir meslek. Fakat bizde artık yorulduk. Yerimize gelecek çırak bulamıyoruz. Demircilik mesleği eski tarihlerde çok tatlıydı. Tarım işleri artık makineye dönünce sanatkarlara gerek kalmadı. Artık her şey makine ile yapılıyor. Bizden sonra bu mesleği devam ettirecek kimse kalmadı. Artık bu meslekte tarih olacak. Eski tarihlerde bu sokakta sadece demirci dükkanları bulunurdu şimdi bir tek ben kaldım. Dedelerimiz, babalarımız ölünce bu mesleği kimse devam ettirmedi. Ben burada ihtiyacı olan vatandaşa elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyorum. Bizim burada yaptığımız bir baltayı vatandaş 50 yıl kullanıyor, ancak fabrika üretimi aldığı bir balta ya kırılıyor ya da hasar görüyor. Vatandaşta bunu yaptırmaya bana getiriyorö dedi.
Samsun kent merkezinde demirci ustası olarak tek kendisinin kaldığını dile getiren İbrahim Germi, Bu mesleği önce dedem ardından babam yaptı ardından da ben devam ettirdim. Bu örs üzerinde yaklaşık bir asırdır demir dövüyoruz. Ben de ömrüm oldukça demir dövmeye devam edeceğim diye konuştu.

Samsun demirciler yokuşu'nda mesleği yapan tek usta kaldı - Son Dakika

Kaynak: DHA

09 Ekim 2019 Çarşamba 11:22

Demircilik, İlkadım, Samsun, Güncel