Sanatçı ve Milletvekilleri Uludere'de

Şırnak'ın Uludere ilçesine yazar, sanatçı ve milletvekillerinden oluşan bir grup taziye ziyaretinde bulundu.

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda 35 kişinin ölmesinin ardından İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, sanatçılar İlkay Akkaya, Aynur Doğan ve Ferhat Tunç'un da aralarında bulunduğu, yazar, sanatçı ve milletvekillerinden oluşan bir grup, Gülyazı Köyü'ne giderek ölenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Irak sınır bölgesine düzenlenen hava saldırısı sırasında yaşamını yitiren 35 kişiyi anmak, yakınlarına başsağlığı dilemek amacıyla önce Ortasu, daha sonra da Gülyazı Köyü'ne giden milletvekili, sanatçılardan oluşan grup, önce yaşamını yitiren kişilerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Gülyazı Köyü'nde vatandaşlara başsağlığı dileyen grupta bulunan sanatçı Ferhat Tunç, 'anne' anlamına gelen Kürtçe 'daye daye' adlı türküyü söyledi. Taziye alanında matem havası oluşurken; duygulanan sanatçı Tunç, türküyü tamamlayamadı.

Grup daha sonra yaşamını yitiren 35 kişinin mezarını ziyaret ederek, her bir mezara kırmızı gül ve karanfil bıraktı. Taziyede bir konuşma yapan BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncer, olayı katliam olarak nitelendirerek, bundan en çok ailelerin etkilendiğini söyledi. Tuncel, "Bir daha bu katliamların yaşanmaması için hepimizin daha çok sorumlu olması gerekir. Siyasilerin, toplumun ileri gelenlerin, aydınların, sanatçıların daha çok söz söylemesi gerekir. Biz bunun farkında olarak buraya geldik. Sadece sizlerin acısını paylaşmak değil, bu acı, aynı zamanda bizim acımızdır. Bir daha Kürdistan halkı, Türkiye halkı bu acıları yaşanmasın diye sizlerle de demokratik mücadelemizi sürdürme sözünü vermek için geldik. Acınız acımızdır" dedi.

Yazar Meryem Koray da bugünkü köşe yazısından bir kaç cümle okuyarak, duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi.

Daha sonra söz alan sanatçı Ferhat Tunç ise 30 yıldan beri bu coğrafyada büyük acılar yaşandığını söyledi. Tunç, "Sizin bir kardeşiniz, bir evladınız olarak 30 yıldır devam eden bu olayları her tarafta barış ve kardeşlik için her tarafta sesimizi duyurmaya çalıştık. Ama artık bu acılar yaşanmasın ve barış olsun. Bu ülkede insanca yaşama koşuları olsun. Kürtler kendi tarihinden, dilinden dolayı öldürülmesin. Bu ülkeyi yöneteler, bu devleti yönetenler, faşistçe bu katliamlara baş vuruyor. Sizlerin huzurunda bu katliamı kınıyorum, kınıyoruz" diye konuştu. Grup daha sonra araç konvoyu ile köyden ayrıldı.

Ortasu ve Gülyazı Köyleri'ne gelen gfrupta yeralanların adları şöyle:

"Levent Tüzel, Sebahat Tuncel. Aynur Doğan, Aysun Doğan, Bircan Yorulmaz, Cengiz Algan, Ferhat Tunç, Funda Tosun, Halit Elçi, İlkay Akkaya, Julide Kural, Lora Baytar, Medet Boztaş, Mehmet Saltoğlu, Meryem Koray, Necmiye Alpay, Nuray Sancar, Nuri Cemal, Rıdvan Turan, Ruhi Karadağ, Samut Kara, Saruhan Oluç, Sema Solaklı, Taner Koçak, Uygar Gültekin, Yalçın Yusufoğlu, Yaman Yıldız, Yasemin Göksu ve Züleyha Gülüm." - Şırnak / Uludere

Kaynak: DHA

06 Ocak 2012 Cuma 15:17

Aynur Doğan, Ferhat Tunç, Şırnak, Uludere, Politika, Güncel