Sanko Sanat Galerisi'nde Resim Sergisi

Ressam Gülay Birben, Sanko Sanat Galerisi’nde ‘'At’’ temalı kişisel resim sergisi açtı.

Ressam Gülay Birben, Sanko Sanat Galerisi'nde '"At" temalı kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçı Birben'in 20 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu ve sanatseverin katılımıyla yapıldı.

Hayatta yaşanan mutlu anlardan bahseden Kaymakam Aydın, "Mutluluğun en yücesi ise sanatsal, estetiksel buluşmalarda oluyor" diyerek sanatsal faaliyetlerin önemine vurgu yaptı.

Gaziantep'in üretimde, sanayide, ihracatta marka bir şehir olduğunu ifade eden Aydın, "Sanatsal ve sportif faaliyetlerde de aynı iddiayı taşıyan bir şehir. Ama biraz eksikliklerimiz var, daha alacak yolumuz var. Birbirinden güzel sergilere ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi'nin katkılarından dolayı teşekkür ederim" diye konuştu.

Kaymakam Aydın, atın çok asil bir hayvan olduğunu, eserlerini yaparken at öğesini kullandığı için sanatçıyı ayrıca tebrik etti.

Gaziantep'te olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren sanatçı Gülay Birben de sergi açmak için çok yerden teklif aldığını ama Gaziantep'i geri çeviremediğini kaydederek, "Bu imkanı sağlayan SankoSanat Galerisi'ne teşekkür ederim. Sergiyi, Ankara'dan getirdim. 20 yıldır atlar üzerine çalışıyorum" dedi.

Daha sonra Kaymakam Aydın, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan "Belkıs Zeugma ve Mozaikleri" adlı kitabı sanatçıya takdim etti.

Birben'in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3'üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi'nde açılan sergisi, 2 Mayıs'a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI

1953 Ünye doğumlu olan sanatçı Birben, 1975 yılında 19 Mayıs Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü Fikri Cantürk, Adem Genç, Mehmet Özet atölyelerinden derece ile mezun oldu. Aynı yıl, Kars Susuz Öğretmen Okulu'na ve daha sonra Rize Eğitim Enstitüsü'ne atanan Gülay Birben, 1976 yılında ilk kişisel sergisini Eğitim Enstitüsü'nde açtı.

1977-2011 yılları arasında çeşitli okullarda resim-sanat eğitimi öğretmenliği yapan Birben, 1991 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi resim bölümünde lisansını tamamladı ve 1992 yılında 19 Mayıs Üniversitesi resim bölümünde master yaptı. Samsun Çizgi Sanat kişisel atölyesini kuran, Samsun Konservatuarı resim bölümünün yeniden yapılanması için çalışan ve atölye faaliyetlerini yürüten ressam Birben, ayrıca Samsun İlkadım Kültür Merkezi'ni de kurdu ve atölye faaliyetlerini gerçekleştirdi. 2001'de ise Ankara'da Stüdyo Art kişisel sanat atölyesini açan sanatçı Gülay Birben, çalışmalarını bu atölyesinde sürdürüyor.

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep'te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergilerinin de bulunduğu 175 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 yıl once taşındığı Sanko Park AVM'ye de farklı bir anlam kazandırdı. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

19 Nisan 2014 Cumartesi 11:07

Mehmet Aydın, Gaziantep, Sanko, Yerel