Sanko Sanat Galerisi'nde Resim Sergisi Açılışı

Ressam Emine Ermiş, Sanko Sanat Galerisi’nde 15. kişisel resim sergisini açtı.

Ressam Emine Ermiş, Sanko Sanat Galerisi'nde 15. kişisel resim sergisini açtı.

Sanatçı Ermiş'in 25 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Sanko Park AVM Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin kat ılımıyla gerçekleştirildi. Gaziantep'te sergi açmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Ermiş, eserlerini yaparken 'su damlasının yolculuğu' temasını işlediğini belirterek, "Bir su damlasının gelişimini, şekilden şekle geçinişi anlatıyorum. Akrilik boya kullanıyorum" diyerek tekniğini anlattı. Yeni bir serginin daha açılmasından duyduğu heyecanı konuklarla paylaşan Kaymakam Mehmet Aydın da konuşmasında, sanat faaliyetlerinin bir toplumun gelişmesi açısından önemine vurgu yaparken, "Bu sergisini Gaziantep'te açtığı için sanatçımız Emine Ermiş'i kutluyorum. Şehrimize güzelliler getirdi" sözlerine yer verdi.

Her yağmur damlasının aşkının 'denize ulaşmak' olduğunu, önüne engeller çıksa bile aşkından aldığı güçle her damlanın denize kavuştuğunu belirten Aydın, resimlerini yaparken böyle bir temayı işlediği için ressam Ermiş'i kutladı. Doğayı korumak ve doğadaki her şeyi akışına bırakmak gerektiğinin altını çizen Aydın, "O yüzden bu sergiyi çok değerli buluyorum" dedi.

Kaymakam Aydın, Sanko Sanat Galerisi'nde sürekli sergi açılmasını sağlayarak sanatsal faaliyetlere ve sanatçılara büyük destek veren Sanko Ailesi'ni bir kez daha yürekten kutladı ğını ifade ederek, "En büyük alkış da sanatçılarımıza, iyi ki varsınız" diye konuştu. Kaymakam Aydın, daha sonra sanatçı Emine Ermiş'e, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan 'Belkıs Zeugma ve Mozaikleri' adlı bilimsel yayını hediye etti. Ermiş'in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3'üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi'nde açılan sergisi, 21 Şubat'a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI

1957 yılında Balıkesir'de doğan Ressam Hatice Ermiş, Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler bölüm ünü bitirdi. DSİ 25. Bölge Saymanlık Müdürlüğü'nden emekli oldu. 2000 yılında Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde ressam Özdemir Yemenicioğlu'ndan resim dersleri aldı. 2005 yılında '1. Uluslararası Türkiye Grameen Mikrokredi Sanat Bienaline' katıldı. İnönü Üniversitesi Plastik Sanatlar Müzesi'ne bir eserini bağışlayan sanatçı, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Serbest Sanatçılar Birliği üyesi. Çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren Ermiş'in, İzmir Resim Heykel Müzesi, TBMM, Çevre ve Orman Bakanlığı, Hatay Samandağ Kaymakamlığı, İzmir Karşıyaka, Uşak, Kastamonu, Ürgüp belediyeleri, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde, Ege Üniversitesi, Manisa Valiliği, Derinkuyu Kaymakamlığı ve özel kuruluşların koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. 15 kişisel sergi açan ve çeşitli karma sergilere katılan ressam Ermiş'in, yarışmalarda 39 eseri sergilenmeye değer bulunmuş, kataloglarda yer almıştır. Sanatçı Emine Ermiş'in 2005-2013 yılları arasında düzenlenen, '24. Turgut Pura Vakfı Resim ve Heykel Yar ışması'nda mansiyon, '25. Turgut Pura Vakfı Resim ve Heykel Yarışması'nda 'Devrim Erbil Ödülü' ile 'Çanakkale Savaşları Resim Yarışması'nda mansiyon, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 'Küresel Isınma ve İklim Değişikliği' konulu resim yarışmasında birincilik ödülü, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği'nin 'Su' konulu resim yarışmasında Jüri Özel Ödülü, '5. Çanakkale Resim Yarışması'nda '2010 CAP Juri Özel Öd ülü' ve '8. Çanakkale Resim Yarışması'nda '2013 CAP Jüri özel Ödülü' bulunuyor.

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep'te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı. Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 173. sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 y ıl önce taşındığı Sanko Park AVM'ye de farklı bir anlam kazandırdı. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

07 Şubat 2014 Cuma 19:34

Mehmet Aydın, Gaziantep, Sanko, İzmir, Yerel