Şanlıurfa Şifa Arayanların Uğrak Yeri Attar Pazarı

Şifa arayanların uğrak yeri Attar PazarıŞANLIURFA'da havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel hastalıklara karşı korunmak isteyen vatandaşlar, Attar Pazarı'na akın ediyor.

Şifa arayanların uğrak yeri Attar Pazarı
ŞANLIURFA'da havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel hastalıklara karşı korunmak isteyen vatandaşlar, Attar Pazarı'na akın ediyor.
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düşmesi üzerine vatandaşlar, Haşimiye Meydanı'nda alternatif tıp ve bitkisel tedavilerin yapıldığı Attar Pazarı'nın yolunu tutuyor. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği pazarda eczanelerden, attarlar ise doktorlardan daha fazla ilgi görüyor. Dar dükkanlarında doktor ve eczacı gibi çalışan attarlar, 500 çeşit şifalı bitkinin karışımından yapılan ilaçların şifa kaynağı olduğunu söyledi. Doktorun yazdığı ilaçlardan şifa bulamayan, doktor muayene ücreti ve ilaç fiyatlarının pahalı olmasından dolayı çoğu vatandaşın tercih ettiği attarlar, gelişi güzel her türlü bitkinin kullanılmaması konusunda ise müşterilerine uyarıda bulunuyor. Kış mevsimi dolayısıyla yoğun günler geçiren attarlar, başta soğuk algınlığı, grip, hemoroid, astım, damar tıkanıklığı, karın ağrısı, mantar, öksürük, şeker, saç dökülmesi, bel ağrısı, ishal, bronşit, ülser, kalp damar tıkanıklığı, tansiyon, böbrek rahatsızlığı, kanser ve idrar hastalıklarına hazırladığı bitki ilacıyla derman olduklarını belirtti.
Kış mevsiminde soğuktan korunmak için zencefil ve havlıcan bitkilerini öneren attar İsa Demirkol, Havlıcan ve zencefil kışın en çok tavsiye ettiğimiz bitkilerdir. Soğuktan korunmak veya soğuk algınlığını atlatmak için en etkili bitkiler bunlardır. İki bitki de soğuk algınlığına, öksürüğe, nefes darlığına, göğsün yumuşatılmasına, boğaz iltihabına ve ses tellerine iyi geliyor. Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı zencefil veya havlıcan koyup, 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içerek anında etkisini hissedebilir, düzenli kullanımda da 7 gün içerisinde şifa bulabiliriz dedi.
Karın ağrısı şikayetiyle gittiği doktorda şifa bulamadığını ifade eden Hamit Kılıç ise, Ben 10 gün boyunca karın ağrısı şikayetini çektim. Doktora gittim bir sürü tahlil ve ilaç verildi ama ağrım kesilmedi. Bir komşumun önerisi üzerine geldiğim attarda sorunumu anlattım bana bitkisel bir karışım yaptı onu kullandım bütün ağrılarım geçti. Doktor bitkisel ilaçların kötü olduğunu söyledi ancak unuttukları bir şey var ilaçların içindeki ham madde bitkilerdir diye konuştu.

Kaynak: DHA

08 Aralık 2017 Cuma 12:09

Politika, Güncel