Sarıkamış Şehitleri Anılıyor

Çanakkale'de Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı anma etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Çanakkale'de Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı anma etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen yürüyüş öncesi orta öğretim kurumlarında eğitim gören 7. ve 8. sınıf öğrencileri Cumhuriyet Meydanı'nda oluşturulan alanda toplandı.

Öğrencilere ve katılımcılara burada Türk Bayrağı ile üzerinde "Gençlik Şühedanın İzinde" yazılı bere ve kaşkol dağıtıldı.

Yaklaşık 2 bin 500 kişi buradan Demircioğlu ve Atatürk caddelerini takip edip Kayserili Ahmet Paşa Caddesine ulaştı.

Ardından Piri Reis Caddesini geçip Kordon Boyu'na ulaşan kalabalık, Çağlar Kaynak Basketbol Sahasındaki törene geçti.

Törene Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, AK Parti İlçe Başkanı Gültekin Yıldız ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan, Çanakkale Gençlik Merkezleri Gönüllüsü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencisi Tuğçe Fidan, 1. Dünya Savaşı'nda, 22 Aralık 1914 ile 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birliklerin Sarıkamış'taki Allahu Ekber dağlarında Rus kuvvetlerini püskürtmeye çalışırken kara kışa yenik düştüğünü söyledi.

"Annelerin gözbebekleri, babalarının aslan parçaları sonsuz beyazlığın içinde hakka varmışlardır" diyen Fidan, "90 bin Mehmetçik topa düşmana topa tüfeğe değil ne yazikki yokluğa, yoksulluğa, açlığa yenilmiştir." diye konuştu.

Erzurum'daki 9. Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış'taki subayların Allahu Ekber dağlarındaki sessiz anma törenlerinin 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde başta gençler olmak üzere kamuoyuna mal edilerek hafızaların tazelenmesi ve ecdadımızın manevi mirasına sahip çıkılması sağlandığını hatırlatan Fidan, "Bugünde onun için burada tam 103 yıl önce Allahu Ekber dağlarında soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanının aziz hatıralarını yad etmek ve gençliğin, şühedanın izinde olduğunu göstermek için toplanmış bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Törene katılanlara çorba ikramı yapıldı.

Sarıkamış Şehitleri Anılıyor - Son Dakika

Kaynak: AA

07 Ocak 2018 Pazar 13:58

Mustafa Kemal Atatürk, Enver Paşa, Sarıkamış, Ak Parti, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika