'Sarmaşık' Operasyonu Davası

Güzelbahçe Belediyesine yönelik 'Sarmaşık' operasyonun ardından açılan 66 sanıklı davaya devam edildi.

İzmir'in Güzelbahçe Belediyesi'ne yönelik 2009 Ocak ayında düzenlenen "Sarmaşık" operasyonun ardından açılan 66 sanıklı davaya devam edildi.

İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıkların bir kısmı ile avukatları katıldı.

Sanık avukatları, bu davanın özel mahkemeler zamanında açıldığını, oysa özel yetkili mahkemelerin kaldırılma sürecinde ikili bir durum oluştuğunu, hukuksuz şekilde elde edilen delillerle açılan davalara devam edilmesinin ikili bir durum yarattığını belirterek, dosyanın Anayasa Mahkemesine (AYM) gönderilmesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, AYM'ye müzekkere yazılarak İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davayla ilgili bir müracaat olup olmadığının sorulmasına ve bu konudaki talebin daha sonra değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İzmir'in Güzelbahçe Belediyesi'nde, 6 Ocak 2009'da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, dönemin özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla düzenlediği "Sarmaşık" operasyonunda, dönemin Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, o dönemde belediye meclis üyesi olan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, kapatılan Değirmendere Belediyesi'nin başkanı Necati Şemsettin Eren, bazı meclis ve encümen üyeleriyle belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameyle 66 sanık hakkında dava açılmış, Ertan Avkıran hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, görevi kötüye kullanma, göreve ilişkin sırrın açıklanması, 5'er kez ihalelere fesat karıştırma, 6 kez nitelikli dolandırıcılık, 2 kez rüşvet, 12 kez resmi belgede sahtecilik, kamu görevlisi sıfatıyla 7 kez resmi belgede sahtecilik ve zincirleme akaryakıt hırsızlığı" suçlamalarından toplam 355 yıla kadar hapis cezası istenmişti. - İzmir

Kaynak: AA

10 Aralık 2014 Çarşamba 15:51

Ertan Avkıran, Güzelbahçe, İzmir, Yerel