Saü'de Arakan Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri Topluluğu'nca, 'Ümmetin Sahipsiz Evlatları Arakan' adlı seminer düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri Topluluğu'nca, "Ümmetin Sahipsiz Evlatları Arakan" adlı seminer düzenlendi.
SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonundaki seminere, İHH İnsani Yardım Derneği Sakarya Şube Başkanı Sebahattin Aydın, Yetim Vakfı Basın ve Sosyal Medya Sorumlusu Sefa Kutlu ve öğrenciler katıldı.
Seminerde konuşma yapan Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Sebahattin Aydın, içinde bulunan dönemi "zulüm çağı" olarak nitelendirdi.
Arakan'da yaşanan vahşete değinen Aydın, "Diri diri yakılıyorlar. Sosyal medyada bölgeden gelen görüntüleri hepimiz izliyoruz. İşte böyle bir zulüm çağında yaşıyoruz. Yaklaşık bir asırdır Budist saldırılar ile mağdur edilen mazlum Arakanlı Müslümanlar ilk defa ülkemizin gündemine 2012 yılında karşı karşıya kaldıkları katliamla gelmiştir. 2017 Kurban Bayramı öncesinde Arakanlı Müslümanlar yeniden Budist saldırılarına maruz kalmış, yaşanan olaylarda 4 binin üzerinde ölü, 5 bin yaralı vermiş, yüzlerce köy yakılmış, binlerce cami, işyeri, medrese ve ev kullanılamaz hale getirilmiştir." şeklinde konuştu.
Program, yapılan söyleşinin ardından sona erdi.

Kaynak: AA

27 Ekim 2017 Cuma 16:04

Sakarya Üniversitesi, Sebahattin Aydın, Sabahattin Zaim, Arakan, Politika, Güncel