SAÜ 'Storyboard' Konulu Seminer Düzenledi

Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 'Storyboard' konulu seminer düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 'Storyboard' konulu seminer düzenlendi.
Güzel Sanatlar Fakültesi Sunum Salonu’nda gerçekleştirilen seminere, Storyboard sanatçısı Necmi Yalçın’ın konuşmacı olarak katıldı.
Kelime anlamı itibariyle Türkçe’de storyboardu 'resimli senaryo' olarak adlandırılabileceğini söyleyen Yalçın: "Storyboard, çekim öncesi senaryonun çizilerek sahnelerin canlandırma çalışmasıdır. Storyboardun tarihçesine göz attığımız zaman öncelikle 1914 yılında Winsor McCay tarafından yapılan Gertie The Dinosaur çizgi filmini görmekteyiz. Ancak resmi olarak ilk storyboard Walt Disney stüdyolarında animasyon çizeri Webb Smith’in çizerek hazırladığı öyküleri mantar panoya raptiyelerle asmasıyla ortaya çıkmıştır. Film tarihinde ise, storyboard kullanılan ilk film olarak Orson Welles’in Yurttaş Kane’I görmekteyiz. Fakat senaryonun tamamının storyboard çizilmiş olan ilk canlı sinema filmi, 'Rüzgâr Gibi Geçti' olmuştur." dedi.
Ülkemizde de storyboard kullanımı son yıllarda artan bir hızla yaygınlaşmakta olduğunu dile getiren Yalçın, şunkları kaydetti: "Birçok sinema filminde artık hareketli sahneler ve CGI gerektiren sahneler başta olmak üzere storyboarda başvurulmaktır. Ilk olarak Yılmaz Erdoğan’ın 'Vizontele' isimli filminde Şafak Tavkul’un çizgileriyle kullanılmıştır. Ancak, 'Sinyora Enrica ile Italyan Olmak' filmi senaryonun baştan sona storyboard ve animatik olarak yapılmıştır."
Sunumunun devamında mesleki birikimlerini anlatan Yalçın, çalıştığı ulusal ve uluslararası projelerden örnekleri katılımcılara gösterdi.

Kaynak: CİHAN

31 Mart 2014 Pazartesi 13:45

Sakarya Üniversitesi, Yerel