Saygı Öztürk'ün 'Balyoz'da Kumpas' Kitabı Raflardaki Yerini Aldı

Gazeteci-yazar Saygı Öztürk, 'Milli orduya kumpas kuruldu' açıklamasıyla yeni bir boyut kazanan, yankıları, tartışmaları, sarsıntıları sürmekte olan Balyoz Davası'na hukuki, siyasi ve insani açılardan bakıyor.

Gazeteci-yazar Saygı Öztürk, 'Milli orduya kumpas kuruldu' açıklamasıyla yeni bir boyut kazanan, yankıları, tartışmaları, sarsıntıları sürmekte olan Balyoz Davası'na hukuki, siyasi ve insani açılardan bakıyor. Davadan hüküm giyenlerin açıklamalarına, iç dünyalarına ve yakınlarının sıkıntılarına ilişkin de çok şey barındıran Balyoz 'da Kumpas, adaletsizlik iddialarının yoğun olarak dile getirildiği bu sansasyonel davanın bilinmeyenlerini gözler önüne seriyor, çok sayıda Balyoz hükümlüsünün mektubuna yer veriyor.

-Hangi hakime, 'Ankara'dan emir var. Bu askerlerin içerde tutulması isteniyor. Dört beş yıl kalır, sonra çıkarlar' dendi.

-'Mahkeme salonunda başıma taş atılsa bile…' sözünün sanık yakınlarıyla ilgisi ne?

-'Önceden yazılmış kararlar, flaş-bellekle getiriliyordu' ve sonra ne oluyordu?

-'Tahliye kararı verenlerden hesap sorulacak' tehdidi kime yönelikti?

-'Ne zaman çıkacağımı bilmiyorum ama nasıl çıkacağımı biliyorum' diyen hükümlü kimdi?

Gazeteci Emin Çölaşan, Öztürk'ün kitabını şu sözlerle anlatıyor: "Saygı Öztürk bu kitabında özellikle Balyoz Davası'nın bilinmeyenlerini açıklıyor. Ortaya adeta belgelerle dolu bir macera romanı çıkardı. Okuyunca göreceksiniz, hepsi doğru, hepsi gerçek."

SAYGI ÖZTÜRK KİMDİR

Saygı Öztürk, Hürriyet, Sabah, Star ve Sözcü gazetelerinde gündem yaratan haber ve röportajlarıyla 'Basın Oscarı' sayılan Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği ödülleri de olmak üzere değişik meslek kuruluşlarının 30'dan fazla ödülünü aldı. Türkiye'nin yakın politik tarihini ve bugününü ele alan kitaplarıyla da ses getiren Öztürk, bilinen olaylardaki "bilinmeyenlereö ve yüzeyde görünenlerin "derin ilişkileriöne ışık tutan çalışmalarıyla bir marka haline gelmiş durumda.

DHA (MV) - Ankara

Kaynak: DHA

27 Ocak 2014 Pazartesi 16:08

Saygı Öztürk, Politika, Güncel