Şehit annesinin sulu boya portresini yaptırıp, hediye etti

Şehit annesinin sulu boya portresini yaptırıp, hediye ettiÇorum'un İskilip ilçesi Kaymakamı Bayezit Bestami Alkan, temizlik ve bakım işlemlerini kontrol etmek için gittiği şehitlikte, yanındaki jandarma görevlisi ile buradaki şehit annesi Fatma Abaz'ın çekilen fotoğrafını çok beğenip Muğla...

Şehit annesinin sulu boya portresini yaptırıp, hediye etti
Çorum'un İskilip ilçesi Kaymakamı Bayezit Bestami Alkan, temizlik ve bakım işlemlerini kontrol etmek için gittiği şehitlikte, yanındaki Jandarma görevlisi ile buradaki şehit annesi Fatma Abaz'ın çekilen fotoğrafını çok beğenip Muğla eski Vali Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemden tanıdığı tasarımcı, ressam ve şair Hasan Şimşek'e sulu boya portresini yaptırdı. Kaymakam Alkan, Muğla'da yaşayan Şimşek'in yaptığı portreyi, yazdığı şiirle birlikte İskilip'te şehit annesi Abaz'a hediye etti.
Muğla eski Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan, kaymakam olarak atandığı Çorum'un İskilip ilçesinde şehitliğin temizlik ve bakım işlemlerini yerinde kontrol ettiği sırada, 28 Ekim 1983'te Hakkari Çukurca'daki trafik kazasında şehit düşen Jandarma Er Ali Abaz'ın mezarı başında dua eden annesi Fatma Abaz ile karşılaştı. Kaymakam Alkan, karşılaşmaları sırasında yanındaki jandarma görevlisinin şehit annesi ile çekilen fotoğrafını çok beğendi. Şehit annesine hediye etmek üzere portresinin yapılması için harekete geçti. Fotoğrafı, eski görev yerinde tanıştığı, Muğla yaşayan tasarımcı, ressam ve şair Hasan Şimşek'e gönderen Kaymakam Alkan, portresini yapmasını istedi. Bunun üzerine Şimşek 3 gün çalışarak şehit annesi Fatma Abaz'ın suluboya potresini yaptı. Şimşek, portreyi yaparken birde 'Şehit Annesi'ne' isminde bir şiir yazdı. Şimşek, yaptığı portre ve yazdığı şiiri Kaymakam Alkan'a gönderdi. Kaymakam Alkan, şehit annesinin çerçeveletilen bu portresini ve Şimşek'in yazdığı şiiri şehit ve gazi yakınları için ramazan ayının son günü olan geçen 4 Haziran'da İskilip Belediyesi sosyal Tesisleri'nde düzenlediği yemekte şehit annesi Fatma Abaz'a, hediye etti.
Şehit annesinin portresini yaparken çok duygulandığını belirten tasarımcı, ressam ve şair Hasan Şimşek, komutan ile şehit annesinin mezarlıktaki bakışmasının çok duygusal bir an olduğunu belirtip, Oğlu çok önceden şehit olmuş olmasına rağmen o anda komutanın yüzüne evladına bakar gibi bakmış. Talep gelince benden istenen şehit annesinin portresini fotoğrafa bakarak 3 günde tamamladım. Resmi yaparken çok etkilendim. Bir de şiir yazdım. Şiir, resmi yaparken kendiliğinden doğdu. Şehit annesinin böyle bir hediye alacağından haberi yoktu. Portresini ve şiiri alırken, duygulanıp, ağlamış dedi.
ACININ, ÖZLEMİN VE HASRETİN RESMİ
Muğla'dan, Çorum'da yaşayan hiç tanımadığı bir şehit annesinin yüreğine dokunduğu için çok mutlu olduğunu vurgulayan Şimşek, Şehitlik, en yüksek makam. Şehit yakınları ise bizlere emanet. Benim de kendimce yapabileceğim şey remini yapıp, şiir yazmak oldu. Annenin şehitlikte komutana bakışı, sanki o komutanın yüzünde evladını görür gibiydi. Bu bir acının sevgiye, özleme, hasrete dönüşmesiydi. Ben de resmi yaparken tamamen o acının, özlemin, hasretin resmini yapmış oldum diye konuştu.
Şimşek'in şehit annesi için yazdığı şiir şöyle Kapıma komutan gelmiş Elinde bayrak Yürekte hüzün Havada yas Ben anayım Vatan anavatan Ah benim kınalı kuzum Yok bizde acze düşmek Artık bütün Mehmetçikler evladımdır Anavatan sağ olsun.
Şehit annesinin sulu boya portresini yaptırıp, hediye etti - Son Dakika

Kaynak: DHA

10 Temmuz 2019 Çarşamba 19:23

Jandarma, İskilip, Muğla, Güncel