Seyit Rıza'nın Kızı Son Yolculuğuna Uğurlandı

Dersim Katliamı sırasında oğlu ve 5 kişiyle birlikte asılarak idam edilen Seyit Rıza’nın kızı Leyla Ağlar, Tunceli’de son yolculuğuna uğurlandı.

Dersim Katliamı sırasında oğlu ve 5 kişiyle birlikte asılarak idam edilen Seyit Rıza'nın kızı Leyla Ağlar, Tunceli'de son yolculuğuna uğurlandı.

Dersim Katliamı sırasında, 15 Kasım 1937 tarihinde Elazığ Buğday Meydanı'nda oğlu ve 5 kişiyle birlikte asılarak idam edilen Seyit Rıza'nın kızı Leyla Ağlar (97), önceki gün Tunceli'de hayatını kaybetti. Ağlar için Tunceli Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Leyla Ağlar'ın çocuk ve torunlarının yanı sıra HDP milletvekilleri Edibe Şahin, Alican Önlü, Belediye Eş Başkanları Mehmet Ali Bul, Nurhayat Altun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"BABANIN MEZARINI BULACAĞIZ"

Törende konuşan Belediye Eş Başkanı Altun, Ağlar'ın babası ve kardeşlerinin mezarını göremeden ebediyete uğurlandığını belirterek, "Leyla Ana sen rahat uyu. Biz pirimizin yeri, mücadelesi için buradayız, burada olacağız" dedi.

Ağlar'ın yeğeni Rüstem Polat ise dedesi Seyit Rıza'nın mezar yeri belli olmadığı için bayramda ziyaret edemediklerini belirterek, "Gözün arkada kalmış gibi gidiyorsun. Dedemin, babanın, kardeşinin mezarı bulunmadı. Sana bu insanlarla birlikte söz veriyoruz. Babanın mezarını bulup Dersim'in kutsal topraklarına getirip defnedeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından cenaze, Ovacık ilçesine bağlı Ağdat köyünde toprağa verildi. - TUNCELİ

Kaynak: İHA

17 Temmuz 2015 Cuma 14:39

Elazığ Buğday Meydanı, Dersim, Tunceli, Seyit Rıza, Politika, Güncel