Sigarayla Mücadelesi Soyadı Oldu

Afyonkarahisar'da Ahmet Yeşilay, arkadaşı Yusuf Dalyan'ın sigara nedeniyle bacaklarının kesilmesi üzerine başlattığı savaşı sürdürüyor.

Afyonkarahisar'da 84 yaşındaki Ahmet Yeşilay, arkadaşı öğretmen Yusuf Dalyan'ın sigara nedeniyle bacaklarının kesilmesi üzerine 45 yıl önce başlattığı alkol ve sigaraya savaşı sürdürüyor. Şehrin farklı bölgelerine hazırlandığı uyarı levhalarını asan, onlarca kişiye sigarayı bıraktıran Ahmet Yeşilay, 'Ağılgat' olan soyadını da 'Yeşilay' olarak değiştirmiş.

Afyonkarahisar'da oturan emekli kamyon şoförü Ahmet Yeşilay, alkol ve sigaranın zararlarını anlatmak, gençler başta olmak üzere insanları zararları konusunda uyarmak için 1968 yılından beri gönüllü olarak çalışıyor.

1968 yılında, Sinanpaşa İlçesi'nde öğretmenlik yapan arkadaşı Yusuf Dalyan'ın sigaraya bağlı olarak sağ bacağında damar tıkanıklığı meydana geldi. Kangren olan Dalyan'ın önce sağ bacağı, sigara kullanmaya devam etmesi üzerine daha sonra sol bacağı kesildi. Arkadaşının bu durumu karşısında sigara ve alkole savaş açan Ahmet Yeşilay, insanları uyarmak için kentin çeşitli yerlerine hazırladığı uyarı levhalar astı.

Sigara içenleri bazen bir sözle, bazen de kendi yazdığı bir şiirle uyaran Yeşilay, eski meslektaşlarının araçlarına da sigara ve içkinin zararlarını hatırlatan afişler yapıştırıyor. Ahmet Yeşilay, yaptığı işle o kadar özdeşleşmiş ki sırf bu yüzden soyadını dahi değiştirmiş. 1990 yılında mahkemeye başvurarak 'Ağılgat' olan soyadını 'Yeşilay' diye değiştiren Ahmet Yeşilay, sigaranın insan sağlığına geri dönüşü olmayan zararlar verdiğini anlattı.

UYARI LEVHALARI ASIYOR

Kendisinin emekli kamyon şoförü olduğunu vurgulayan Yeşilay, "Kamyonumun arkasına 'Sigara süründüre süründüre öldürür, içki ocak söndürür' diye yazı yazarak ilk kez insanları uyarmaya başladım. Daha sonra meslektaşlarımın da kamyonlarına benzer yazılar yazdım. İnsanları uyarmak için piknik alanları başta olmak üzere okul ve cami çevrelerine, işlek cadde ve sokaklara sigara ve alkolün zararlarını anlatan levhalar astım. Bu sayede pek çok arkadaşım sigarayı bıraktı" diye konuştu.

'ARKADAŞIMIN AYAĞI KESİLDİ'

Çevresinde alkol ve sigaradan dolayı hasta olan pek çok insan bulunduğunu hatırlatan Yeşilay, "Arkadaşım Yusuf'un önce sağ ayağı kesildi. Doktorların 'Sigarayı bırak' uyarılarına karşın Yusuf, 'Diğer bacağımı da kesseler içerim' dedi. Bir süre sonra sol bacağını da kestiler. Daha sonra da yaşamını yitirdi. Hastanelere gittiğimde gırtlak kanseri ve akciğer kanseri olan insanları görüyorum. Hepsi sigaradan dolayı hastanede yatıyor. Bu durum beni çok etkiliyor. İnsanların sigara içmemesi için mücadele ediyorum. Köyde bir çocuğa, 'Neden sigara içiyorsun' dedim. O da bana, 'Öğretmenim de içiyor' deyince üzüldüm. Okullarda da mücadelemi sürdürüyorum" şeklinde konuştu.

SOYADINI DEĞİŞTİRDİ

Ömrünü adadığı mücadele neticesinde soyadını bile değiştirdiğini aktaran Yeşilay, şöyle dedi:

"20 sene öncesinde çocuklarıma 'Soyadımız, Yeşilay olacak' dedim. Mahkemeye başvurduk. Ahmet Ağılgat idi, Ahmet Yeşilay oldu. Mahkeme karar verdi. Ailem bu durumu iyi karşıladı. 5 oğlum, 1 kızım var. Çocuklarımı sigara içmemeleri için çok titiz davrandım. Aileler çocukları konusunda titiz olmalı. Çocuklar, bazen özentiyle, bazen görerek sigara ya da içkiye başlıyor. Bundan üzüntü duyuyorum. Herkes önlemini almalı."
25 Mayıs 2013 Cumartesi 10:41

Sinanpaşa, Afyonkarahisar, Yeşilay, Politika, Güncel