Şiirin Kalbi Antalya'da Attı

Altın Portakal Şiir Sempozyumu, bu yıl da şiirin usta kalemlerini ağırladı.

Altın Portakal Şiir Sempozyumu, bu yıl da şiirin usta kalemlerini ağırladı. Şair, yazar ve eleştirmenler, önceki yılın Altın Portakal Şiir Ödülü sahibi Şükrü Erbaş'ın şiirini tartıştı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 17. Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu'nda Şükrü Erbaş şiiri masaya yatırıldı. Sempozyum öncesinde bu yıl Altın Portakal Şiir Ödülü'ne değer görülen Şeref Bilsel'e ödülü takdim edildi. Jüri Başkanı Doğan Hızlan, bu yıl Şeref Bilsel'e değer görülen ödülün gerekçeli kararını şöyle açıkladı: "Şeref Bilsel'in şiiri, gündelik hayatın kuşatmasına bir itirazdır. Dünyanın nesnelerini insanileştiren diliyle, ev içlerini dünyanın ufkuna geren bakışıyla, dünyayı ev içlerine getiren bir özgürlük arayışıdır. Sözcük seçimi, imge örgüsü, yakaladığı yüksek müzikalite göz önüne alınarak 18. Altın Portakal Şiir Ödülü'nün Dünyanın Külü kitabıyla Şeref Bilsel'e verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir."

Daha sonra alkışlarla sahneye gelen Şeref Bilsel'e ödülünü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Öcal verdi. Jüriye teşekkür eden Bilsel, "Türk şiiri büyük bir şiirdir. Gençler, baştan beri bu şiirde ağırlıklı bir yer tutar. Yolda erken yaşta yitirdiğimiz şairler oldu. Değerli arkadaşım Doğan Ergül'ün şahsında onları anıyorum. Neresinden dökülecek diye tutmaya korktuğumuz bu sevgili, tedirgin memleketimizin dilinde, dağında, parklarında heba edilmiş, üstü ağıtlarla örtülmüş gençler adına alıyorum ödülü."

Sempozyum bildirilerinden oluşan "Bağbozumu Şarkıları Odağında Şükrü Erbaş Şiiri" adlı kitabın basımını üstlenerek Altın Portakal Şiir Ödülü'ne destek sunan Kırmızı Kedi Yayınevi adına İlknur Özdemir'e teşekkür plaketini, AKSAV Başkanı Tufan Dağıstanlı verdi. Sempozyum için Antalya'ya gelen edebiyatçılara "Hoşgeldiniz" diyen Dağıstanlı, sempozyumun onur konuğu İsmail Mert Başat'a da bir onur plaketi sundu.

Ödül töreninin ardından, geçen yıl "Bağbozumu Şarkıları" adlı kitabıyla Altın Portakal Şiir Ödülü'ne değer görülen Şükrü Erbaş'ın şiirinin tartışıldığı sempozyuma geçildi. Dört oturum şeklinde gerçekleşen sempozyuma bildirileriyle renk katanlar arasında; Ahmet İnam, Ahmet Telli, Akif Kurtuluş, Asuman Susam, Aydın Çubukçu, Aydın Şimşek, Betül Dünder, Cevat Çapan, Didem Gülçin Erdem, Doğan Hızlan, Emel İrtem, Eren Aysan, Faris Kuseyri, Furkan Öztürk, Gonca Özmen, Hasan Ali Toptaş, Hasan Kıyafet, Haydar Ergülen, Hayri K. Yetik, Hicri İzgören, Hüseyin Atabaş, Hüseyin Ferhad, İsmail Mert Başat, Mahmut Temizyürek, Mehmet Yalçın, Mesut Varlık, Mustafa Bayram Mısır, Nihat Bayat, Riitta Cankoçak, Sezai Sarıoğlu , Sinan Oruçoğlu, Şehmus Ay, Turhan Günay, Zeynep Altıok, Zeynep Direk gibi edebiyat dünyasının ünlü isimleri yer aldı.

Sunuculuğunu Rukiye Benek'in yaptığı sempozyuma, bu yıl Beşiktaş taraftarlarının "Çarşı" grubu damgasını vurdu. Sempozyumu izleyen grup, Altın Portakal Şiir Ödülü Jüri Başkanı Doğan Hızlan'a ve konuk şairlere kulübün logosu ve renklerini taşıyan atkı hediye etti.

Kaynak: Bültenler
24 Şubat 2014 Pazartesi 12:02
YORUMLAR

Son Dakika