Üretimin azalması nedeniyle geçen 150 TL'ye satılan bıttımın kilogramı bu yıl 200 TL'ye yükselecek

Siirt'te bıttım ağaçlarına fıstık aşısı yapılması nedeniyle üretimi azalan bıttımın fiyatının bu yıl artması bekleniyor. Üreticiler geçen yıl kilogramı 150 TL'ye satılan bıttımın bu yıl 200 TL'ye yükseleceğini belirtti.

Siirt'e geçen yıl iç piyasada 150 liraya satılan bıttımın kilogram fiyatının, bu yıl ağaç sayısının az olması nedeni ile 200 lirayı bulabileceği belirtildi.

BITTIM AĞAÇLARINA FISTIK AŞISI YAPILDI

Siirt'in Tillo ilçesine bağlı Çatılı köyünde bıttım ağaçları budanarak fıstık aşıları yapıldı. Yapılan aşılar nedeniyle bıttım ağaçlarından fıstık elde edildiği için bıttım üretimi yok denecek kadar azaldı. Bıttım ağaçlarını budayıp fıstık aşısı yaptıkları için bıttım bulamadıklarını belirten çiftçilerden Cemil Beydoğan, bağ, bahçe sahiplerinin fıstık ağaçlarına yöneldiği için bıttım ağaçlarının azaldığını bu nedenle de fiyatların yükseleceğini belirtti.

"BU SENE 200 LİRAYI BULUR"

Beydoğan, "Bıttım geçen sene fiyatı 150 liraya sattık. Bu sene 200 lirayı bulur. Nedeni ise bıttım ağaç sayısının az olmasıdır. Elde ettiğimiz ürünü de piyasada alan kişilerin bıttım sabunu olarak ve menengiç kahvesi olarak kullanması ister istemez fiyat konusunda etki verebiliyor. Geçen sene 150 liraydı kilosu bu sene 200 lirayı bulur" dedi.

Üretimin azalması nedeniyle geçen 150 TL'ye satılan bıttımın kilogramı bu yıl 200 TL'ye yükselecek - Son Dakika Ekonomi
Üretimin azalması nedeniyle geçen 150 TL'ye satılan bıttımın kilogramı bu yıl 200 TL'ye yükselecek - Son Dakika Ekonomi
Kaynak: İHA
17 Eylül 2020 Perşembe 00:57
YORUMLAR (1)

Son Dakika