Sinemacılardan Dünyaya Gazze Çağrısı

Aralarında Pelin Batu, Faysal Soysal, ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın da yer aldığı 47 sinemacı, Gazze'de yaşanan insanlık dramına karşı dünyayı harekete geçmeye çağırdı.

Aralarında Pelin Batu, Mesut Uçakan, İhsan Kabil, Faysal Soysal, Kutluğ Ataman, Ece Uslu, Nur Sürer ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın da yer aldığı oyuncu, yönetmen, yapımcı ve sinema yazarının yer aldığı 47 kişi, Gazze'de yaşanan insanlık dramına karşı dünyayı harekete geçmeye çağırdı.

İSRAİL'İ KINAYIP SALDIRILARIN DURDURULMASINI İSTEDİLER

Film Arası Sinema Dergisi inisiyatifiyle biraraya gelen oyuncu, yönetmen, yapımcı ve sinema yazarları, yayınladıkları çağrı metninde, İsrail'i kınayarak, saldırıların durdurulmasını istedi. İsrail'in saldırılarına maruz kalan ve Orta Doğu'nun kanayan yarası haline gelen Filistin'de, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının da yer aldığı 200'e yakın kişinin hayatını kaybettiği ve binin üzerinde yaralının olduğu belirtilen çağrı metninde, şunlar kaydedildi:

"İSRAİL BÜYÜK BİR KIYIM UYGULUYOR"

"İsrail'in insani ve hukuki tüm değerleri ayaklar altına alarak, bombalar ve ağır silahlarla saldırdığı Gazze kentinde tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Müslümanlarca kutsal sayılan Ramazan ayı ve hatta iftar vakitlerinde dahi ara vermeden Gazze'ye bomba yağdıran İsrail, dünyanın gözü önünde büyük bir kıyım uyguluyor. Parçalanmış çocuk bedenleri, yok olan aileler ve kan gölüne dönmüş sofralar, yatak odaları ve ibadethane görüntüleri bile dünya kamuoyunu harekete geçirmeye yetmiyor. Bizler, sinemacılar olarak, İsrail'i şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve dünyanın muhtelif bölgelerinde faaliyet gösteren insan hakları dernekleri ile sorumluluk ve vicdan sahibi herkesi, her kesimi bu insanlık dışı saldırıların durdurulması için harekete geçmeye davet ediyoruz."

KİMLERİN İMZASI VAR

Çağrı metninde imzası bulunan diğer sanatçılar şöyle: "Abdülhamit Güler, Ali Avcı, Ali Kara, Ali Nur Türkoğlu, Ali Osman Emiroğlu, Atalay Taşdiken, Barış Pirhasan, Bilal Arıoğlu, Cemal Şan, Dilek Karataş, Eda Tezcan, Ensar Altay, Ege Görgün, Fırat Sayıcı, Füsun Demirel, Gökhan Tamir, Gökhan Yorgancıgil, Gökşen Aydemir, Gülcan Tezcan, Hüseyin Karabey, Hüseyin Türkyıldırır, İsmail Güneş, Kazım Öz, Kemal Çiftçi, Mahmut Fazıl Coşkun, Mahmut Nedim Şahin, Muhammet Uzuner, Muhammed Uyar, Murat Çeri, Murat Saraçoğlu, Naz Emel Koç, Raşit Çelikezer, Rıza Oylum, Suat Köçer, Şükrü Kamber, Ünal Soydemir, Tuğba Özden Deniz, Turgay Atalay, Yeşim Tonbaz Güler."

Kaynak: Haberler.Com
14 Temmuz 2014 Pazartesi 21:25
YORUMLAR (3)
  • Ayhan Adnan:::ayhan_adnan-01@hotmail.com : ALLAHım İsrail’i perişan et!Onların kalplerine korku sal!İşlerini ters çevir! Bitir! Yok et onları!Yüreklerine korku sal! Yüreklerini acıların en çetiniyle dağla!Rezil rüsva et onları!Yaşatma onları!Âmin! Âmin! Âmin!
    Cevap Yaz 13 0 Yayından Kaldır
  • omurgasiz sanatcilara:::gsdhgaga@hotmail.com : tayipin vizyonunda yer alan omurgasiz sanatcilar nerde güclünün yaninda yer almak basitinize geliyor demi
    Cevap Yaz 6 11 Yayından Kaldır

Son Dakika