Sivas'ta Şeker Pancarı Hasadı Başladı

Sivas'ta şeker pancarı hasadı başladıSİVAS - Sivas'ın Ulaş ilçesinde şeker pancarı hasadı başladı.

Sivas'ta şeker pancarı hasadı başladı
SİVAS - Sivas'ın Ulaş ilçesinde şeker pancarı hasadı başladı.
Konya, Yozgat, Karaman gibi şehirlerden sonra şeker pancarı üretiminde Türkiye'nin en önemli tarım kentlerinden biri olan Sivas'ta şeker pancarının hasadına başlandı. Sivas'a 35 kilometre uzaklıkta bulunan Ulaş ilçesinde yaklaşık 23 bin dönüm alanda ekimi yapılan şeker pancarının hasadına yağışlı havanın ardından toprağın yumuşamasıyla Nisan ayında ekimi yapılan pancar yaklaşık 6 aylık bir sürenin ardından hasadı yapılacak duruma geldi. 50 gün sürecek olan pancar hasadı çiftçilerin yüzünü güldürmedi. Kurak geçen yaz mevsimi pancar üretimini olumsuz etkiledi.
Ulaş'ta pancar üretimi yapan çiftçi Ali Fırat geçen yıllara göre 3 ton eksikleri olduğunu belirterek bu yıl dönümden 4 ile 6 ton arası şeker pancarı alabildiklerini söyledi.
Nisan ayında ekimini yaptıkları şeker pancarının hasadının Kasım ayına kadar süreceğini anlatan Fırat,"Yaklaşık bir haftadır hasattayız. Bu yıl ki hasadımız hava şartlarından dolayı düşük geçiyor. Suların olmaması, kuraklıklardan dolayı durumlar kötü. Hava şartlarına bağlı olarak hasat 1 ayla 50 gün arası sürüyor. Önümüzdeki ay sonlarına doğru bitiriyoruz hasadı. Geçen yıllara göre dönümde 3 ton eksiğimiz var. Ortalama 3 ton eksikle gidiyoruz. Geçen yıllardan dönümden yaklaşık 8 ton alıyorduk.Bu yıl en fazla 4 ile 6 ton arası verimimiz var" diye konuştu.
13 Ekim 2017 Cuma 11:50