Sivrihisar 1. Dünya Oyun Oynama Günü' Etkinlikleri

Bilecik’in Pazaryeri İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sedat Büyük, oyunların çocuklara birçok insani değerleri öğretmesi açısından çok önemli olduğıunu belirtti.

Bilecik'in Pazaryeri İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sedat Büyük, oyunların çocuklara birçok insani değerleri öğretmesi açısından çok önemli olduğıunu belirtti.

Sedat Büyük, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde düzenlenen 'Sivrihisar 1. Dünya Oyun Oynama Günü' etkinliklerinde 'Geleneksel Çocuk Oyunları' konusunda konferans verdi. Marmara Üniversitesi ve Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen etkinliğe, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Işık Kamaraj yönetiminde katılan Sedat Büyük; çocukların, açık havada arkadaşlarıyla birlikte boş arazilerde oyun oynayabileceklerini, oyunların kurallarını birbirinden öğrenebileceklerini söyledi. Birçok oyuncağı, temin ettikleri çeşitli malzemelerden kendilerinin yaptığını, hazır oyuncak almadıklarını; oyunların çocuklara birçok insani değerleri öğrettiğini anlattı. Ayrıca; çocukların velileri tarafından, kapalı olmayan açık oyun alanlarına götürülmelerini ve ellerini toprağa dokunarak geleneksel çocuk oyunlarını oynamaları gerektiğinin önemini hatırlattı. Büyük, çocukluğunda açık havada oynadığı birçok geleneksel çocuk oyunlarının bazılarını çelik-çomak, körebe, mendil kapmaca, çember ve topaç çevirme, yakan top, 9 kiremit, tek ve çift ip atlama, 3 taş, 9 taş, 12 taş, 5 taş, güvercin takla, kayış kızdı, kukalı saklambaç, zımba, uzun eşek, seksek ve çeşitleri, yılan (çizgi), misket ve çeşitleri, çivi saplama, makaralı araba, şeytan ve çıtalı uçurtma olarak sıraladı.

Etkinliklerin ikinci gününde ise Nasrettin Hoca parkında, Hasan Karacalar İlkokulunun 263 öğrencisinin katıldığı, 14 farklı oyun alanında öğrencilere çeşitli oyunlar oynatıldı. Bu oyun alanlarından bir tanesi de "Topaç ve Çember Çevirme" idi. Bu alanda görevli olan Sedat Büyük, çocuklara topaç ve çemberin çevrilme kurallarını açıklayarak ve uygulayarak gösterdi. Bazı öğretmenler de topaç ve çember çevirme oyunlarına katıldılar. Hatta İlçe Kaymakamı Dr. Erdinç Yılmaz da topacı başarıyla çevirdi.

Konferansa İlçe Kaymakamı Dr. Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp Mutlu ve ilçede görevli öğretmenler katıldı. - BİLECİK

Kaynak: İHA
31 Mayıs 2018 Perşembe 14:44

Son Dakika