Siyasi Rant İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Yasaları Sürekli Erteleniyor'

Denizli Gelişimci Teknik Elemanlar Derneği (DENGE) Başkanı Mehmet Ertuğrul, siyasi rant için iş sağlığı ve güvenliği yasalarının sürekli ertelendiğini söyledi.

Denizli Gelişimci Teknik Elemanlar Derneği (DENGE) Başkanı Mehmet Ertuğrul, siyasi rant için iş sağlığı ve güvenliği yasalarının sürekli ertelendiğini söyledi. Ertuğrul, gerek Soma gerekse Ermenek’te meydana gelen kazalarda insan sağlığının hiçe sayıldığını, son 10 yıl içinde hükümetin iş kazalarını önlemek açısından bazı önlemler alma gayreti içerisine girmesine rağmen rant için birilerinin devreye girerek sürekli son anda ertelettiğini ifade etti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, “Ocağı kapatacağımız zaman işveren 50 kişiyi devreye sokuyor.” dediğini hatırlatan Ertuğrul, “Bazılarının rant elde etmesi için hükümetin iş sağlığı ve güvenliği yasaları her defasında son anda engelleniyor. 2012 yılında iş güvenliği uzmanlığı zorunlu hale gelecekken 2014 başına, o da son dakikada atılan gol gibi 2016 yılına ertelendi. Madenlerimizde uzun yıllardır iş güvenliği uzmanlığı teknik mesul bulundurma zorunluluğu var. Buna rağmen bu kadar iş kazasının olma sebebi, işinin uzmanı olmayan insanların teknik görevlendirilmesidir. İşini uzmanı olmayan yeni mezunlar sınavlardan geçirilerek, on binlerce iş güvenliği uzmanı piyasaya sürüldü. 2014 yılında yapılan sınavda 70 binin üzerinde kişiye sertifika verildi. İş güvenliği uzmanının, işinin uzmanı olması gerekir.” dedi.
‘İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ, ÜCRETİNİ BİR HAVUZDAN ALMASI GEREKİR’
Bugün kanunlarda iş güvenliği uzmanının bir işyerini kapatma yetkisi olduğunu fakat ücretini işverenlerden aldığı için bunun uygulanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Ertuğrul, “Aynı işyerinde çalışan bir uzman, işyerini nasıl kapatabilir? Bunun ivedilikte bir çözümünün bulunması gerekir. Kendim de A sınıfı bir iş güvenliği uzmanı olarak, 15 yıllık tecrübemle birlikte iş güvenliği uzmanlarının, ücretini kurulacak bir havuzdan alması gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu. Ertuğrul, sektörlerinde 8-10 yıllık tecrübesi olan 60’ya yakın mühendis ve mimar dernek üyesinin iş güvenliği uzmanı olmalarını sağladıklarını, 7 Kasım 2014'te düzenlenecek törenle sertifikalarının verileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CİHAN

31 Ekim 2014 Cuma 14:19

Mehmet Ertuğrul, Denizli, Ermenek, Soma, Politika, Güncel