Soçi'de İki Türk Sporcu Tarihe Geçecek

22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda Alper Uçar-Alisa Agafonova ikilisi ilk kez olimpiyatlarda mücadele eden buz dansı çiftimiz olacak.

Soçi Olimpiyat Parkı'ndaki Fisht Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilecek bugün başlayacak. Oyunlar, 23 Şubat Pazar gününe dek sürecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı açılış töreninde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra çok sayıda katılımcı ülkenin başbakanları ve cumhurbaşkanları da yer alacak.

BUZ DANSINDA BİR İLK

Oyunlara 16. kez katılan Türkiye, Soçi'de üç dalda 6 sporcuyla temsil edilecek. Buz dansında Alper Uçar-Alisa Agafonova ikilisi ilk kez olimpiyatlarda mücadele eden buz dansı çiftimiz olacak. Kayaklı koşuda Kelime Çetinkaya ve Sabahattin Oğlago, Alp disiplininde ise Tuğba Kocaağa ve Emre Şimşek mücadele edecek.

7 DALDA 15 KIŞ SPORU

Sahildeki olimpiyat parkında Bolshoy Ice Dome, Shayba Arena, Iceberg Paten Sarayı, Ice Cube Curling Merkezi'nde, dağ kümesinde de RuSki Gorki Kayakla Atlama Merkezi, Laura Kayaklı Koşu ve Biatlon Merkezi, Rosa Khutor Alp Disiplini Kayak Merkezi, Rosa Khutor Extreme Park ve Sanki Sliding Center, 7 dalda 15 kış sporunda madalya mücadelelerini sahne olacak. Sahil kümesinde artistik buz pateni, sürat pateni ve kısa mesafe sürat pateni ile buz hokeyi ve curling, dağdaki olimpiyat alanında ise kayakla atlama, kuzey kombine, biatlon, kayaklı koşu, Alp disiplini, serbest stil kayak, snowboard, bobsled, skeleton ve luge branşlarında mücadeleler yapılacak. Oyunlarda 12 yeni disiplinde yarışmalar ilk kez gerçekleştirilecek.

TARİHİN EN PAHALI KIŞ OYUNU

Tarihin en pahalı kış oyunları olarak dikkati çeken Soçi 2014 için 50 milyar dolar harcandı. Yunanistan'ın Olimpia kasabasında 29 Eylül 2013'te düzenlenen geleneksel törenle yakılan, 7 Ekim 2013'te Moskova'dan Rusya turuna başlayan, Murmansk Kuzey Kutbu'na giden, uzay yolculuğu yapan, Baykal Gölünü'nün dibine indirilen, Rusya ve Avrupa'nın en yüksek dağı 5 bin 642 metrelik Elbruz'a çıkarılan ve dün Soçi'ye ulaşan olimpiyat ateşi, ülkedeki yolculuğunu da yarın Fisht Olimpiyat Stadı'nda tamamlayacak.

2 BİN 874 SPORCU KATILACAK

Toplam 2 bin 874 sporcunun katılacağı oyunlar, bugüne kadar gerçekleştirilen en geniş katılımlı organizasyon olacak. Bundan önceki kış oyunlarında Vancouver'da 2 bin 566 sporcu yer alırken, Soçi bin 714'ü erkek, bin 160'ı bayan olmak üzere toplam 2 bin 874 katılımla, kış oyunları rekoruna imza atacak. Toplam 87 ülke adına 2 bin 871 sporcunu mücadele edeceği kış oyunlarına 3 sporcu da bağımsız katılacak.

EN ÇOK SPORCU RUSYA, ABD VE KANADA'DAN

Soçi 2014'de yarışma alanlarında en çok evsahibi Rusya'nın sporcuları boy gösterecek. Rusya'yı ABD ve Kanada takip ediyor. Rusya 136'sı erkek, 96'sı bayan olmak üzere toplam 232, ABD ise 125'i erkek ve 105'i bayan olmak üzere toplam 230 sporcuyla oyunlarda madalya kovalayacak. Kanada'nın sporcu sayısı 99'u bayan olmak üzere toplam 220.

EN FAZLA MADALYA ABD'NİN

ABD'nin kış oyunları tarihinde 87'si altın, 95'i gümüş ve 71'i bronz olmak üzere toplam 253, Rusya Federasyonu'nun ise 36'sı altın, 29'u gümüş ve 26'sı bronz olmak üzere toplam 91 madalyası bulunuyor. Kanada'nın toplam madalya sayısı ise 52 altın, 45 gümüş ve 48 bronz olmak üzere 145.

Kaynak: Haberler.Com
07 Şubat 2014 Cuma 07:53

Son Dakika