Şoförler Odası Başkanının Denetimsizlik ve Korsan İsyanı

Manavgat Şoförler Odası Başkanı Mahmut Şafak, bölgede turist taşımacılığı yapan şirketlerin, 2 şoförün yapması gereken işleri tek şoförle yaptığını, şoförlerin dinlenmeden ve uyumadan direksiyon başına geçmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

Manavgat Şoförler Odası Başkanı Mahmut Şafak, bölgede turist taşımacılığı yapan şirketlerin, 2 şoförün yapması gereken işleri tek şoförle yaptığını, şoförlerin dinlenmeden ve uyumadan direksiyon başına geçmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Şafak, bölgede denetimsizlikten de yakınarak, "Acilen önlem alınmalı" dedi.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde turizm taşımacılığı yapan şoförlerinin hız yapmak zorunda kaldıklarını belirten Şoförler Odası Başkanı Mahmut Şafak, bu durumun Antalya-Alanya arasında seyahat eden herkesin görebildiğini söyledi. Şafak, "Bunu sadece bizler değil yetkililer de görmektedir. Acilen bu duruma önlem alınmalı, denetimler sıklaştırılmalıdır. Bu şekilde devam etmesi durumunda daha nice kazaların olması, nice canların yanması devam edecektir. Bu araçların denetlenmesinin yanında bu araçları kullanan şoförlerin de gerekli eğitimlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bunun yapılmaması durumunda ülkemize tatil için gelen misafirlerimizin yanında bölgemiz insanı da bu kazalardan nasibini alacaktır" dedi.

Serik-Alanya gibi bölünmüş yollarda taksi ve minibüsler için radar hız sınırının 50 kilometre olduğuna dikkat çeken Şafak, "Şoförler Odası'na bağlı taksi ve minibüsler denetim altına alınırken, niye 140-150 kilometre hızla giden tur araçları denetim altına alınamıyor? İstenirse seyyar radar kurularak denetimler yapılabilir. Turist taşımacılığı yapan araçları kullananların bir çoğunun SRC ve taşıma belgesi bulunmamaktadır. Yani turist taşımacılığını korsan olarak yapmaktadır. Özellikle Manavgat'ta korsan taşımacılık almış başını gidiyor. Bu sadece havalimanından turist getirenler için geçerli değil. Otellerin kapısındaki taksici arkadaşlarımız akşama kadar işe çıkamazken, korsan taşımacılık yapanlar turistleri tura götürmekte" diye konuştu.

Şafak, yetkililerden gerekli önlemleri almalarını istedi. - ANTALYA

Kaynak: İHA

18 Haziran 2015 Perşembe 11:51

Mahmut Şafak, Manavgat, Antalya, Alanya, Yerel