Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın, Türkiye Ziyareti Sonrası ABD Cephesinden İlk Açıklama

ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara'da bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Bolton'ın Sözcüsü Garret Marquis, 'Yapıcı görüşme oldu.' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki Türk heyeti ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton başkanlığındaki ABD heyeti bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Bolton'ın Sözcüsü Garret Marquis, "Yapıcı görüşme oldu." ifadesini kullandı.

John Bolton ve İbrahim Kalın

GÖRÜŞME 2 SAAT 10 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki Türk heyeti ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton başkanlığındaki ABD heyeti bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, 2 saat 10 dakika sürdü. Kalın başkanlığındaki Türk heyetinde, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, MİT Başkan Yardımcısı Cemalettin Çelik ve diğer ilgililer yer aldı. Bolton başkanlığındaki ABD heyetinde ise Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi James Jeffrey ve diğer yetkililer bulundu.

ABD'DEN GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA GELDİ

Görüşmelerin ardından ilk açıklamayı Bolton'ın Sözcüsü Garret Marquis yaptı. Bolton ve Kalın'ın ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundan "uygun bir hızda" çekilmesi konusunda verimli görüşmeler yaptıklarını kaydeden Marquis, iki yetkilinin çekilme sürecine ilişkin olarak üzerinde görüşme yapılacak unsurları belirlediklerini kaydetti.

KALIN, SÖZCÜNÜN AÇIKLAMALARINI TEYİT ETTİ

Sözcü, böylece, Ankara'daki görüşmelerin bir başlangıç olduğunu, temasların bundan sonra da hem askeri hem de siyasi düzeyde süreceğini bildirmiş oldu.

İbrahim Kalın da bunu teyit ederken, bundan sonraki süreçte farklı düzeyde temasların devam edeceğini ve ABD'nin çekilme sürecine ilişkin planının netleşmesine çalışılacağını kaydetti.

GÖRÜŞMELER, ANKARA'NIN KARARLILIĞINI AZALTMADI

Ancak Bolton-Kalın görüşmesinin hemen ardından partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Operasyon için hazırlıklarımız tamam. Çok yakında harekete geçeceğiz" açıklaması, teknik düzeyde yapılan temasların Ankara'nın operasyon kararlılığını azaltmadığı tam tersine artırdığı değerlendirmelerine neden oldu.

08 Ocak 2019 Salı 12:21

Amerika Birleşik Devletleri, İbrahim Kalın, Politika, Dünya, Güncel