Koronavirüs salgınının başladığı Vuhan'dan uyarı geldi: Kedilerde hastalığa yakalanma oranı yüksek

Salgının ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde salgına ilişkin yapılan araştırmada, kentte koronavirüs testi yapılan kedilerden yüzde 10 ile 15'inin hastalığa yakalandığı ortaya çıktı. Araştırmada hayvanlar arasında da virüsün bulaşabileceği belirtildi.

Dünyayı kasıp kavurmaya devam eden ve Çin'in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili araştırmalar sürüyor. Vuhan'daki Huazhong Tarım Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmanın sonucunda, evcil hayvanlardaki enfekte olma seviyesinin düşünülenden daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte, araştırmacılar, SARS-CoV-2'nin solunum damlacıkları yoluyla kediler arasında bulaşabildiğini ifadede eden, geçen hafta yayınlanan bir araştırmaya işaret ediyor.

KEDİLERDEN KAN ÖRNEĞİ ALINDI

Vuhan'da Ocak ve Mart ayları arasında 100'den fazla kediden alınan kan örneğinin, evcil hayvanların insanlardan virüsü kapmış olabileceğini ortaya çıkardığı ifade edildi. Çalışma kapsamında kan örneği alınan kedilerin yaklaşık yüzde 15'inde Kovid-19 antikorları ve yaklaşık yüzde 10'unda da Sars-CoV-2 nötrleştirici antikorlar bulundu. En çok antikora sahip 3 kediye Kovid-19'a yakalanmış bir kişinin sahip olduğu ifade edildi.

"EVCİL HAYVAN SAHİPLERİ DİKKATLİ OLMALI"

Araştırmacılar, hastalığı yaymayı önlemek için Kovid-19 hastalarının evcil hayvanlarından uzak olarak kendilerini izole etmesi gerektiğini söyledi. Araştırmada, SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kedilerden hiçbirinin semptom göstermediği ancak virüsün evcil hayvanlar için ölümcül olabileceği düşünüldüğü ifade edildi.

"HAYVANLAR ARASINDA DA SOSYAL MESAFE UYGULANMALI"

Bununla birlikte, araştırmacılar, SARS-CoV-2'nin solunum damlacıkları yoluyla kediler arasında bulaşabildiğini ifadede eden, geçen hafta yayınlanan bir araştırmaya işaret ediyor. Araştırmacılar, bu mekanizmanın türler arasında virüs yayıp yaymadığını öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylerken, aynı zamanda veriler yorumlandığında evcil hayvan sahiplerini dikkatli olmaya teşvik etmek için yeterli endişe kaynağı olduğunu ifade etti. Emerging Microbes & Infections dergisinde yayımlanan araştırmanın baş yazarı Meilin Jin'in, "Kovid-19 hastaları ile kedi, köpek gibi evcil hayvanlar arasında uygun mesafeyi korumak için önlemler düşünülmeli ve bu yüksek riskli hayvanlar için de hijyen ve karantina önlemleri alınmalıdır" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Koronavirüs salgınının başladığı Vuhan'dan uyarı geldi: Kedilerde hastalığa yakalanma oranı yüksek - Son Dakika Dünya
Kaynak: DHA
14 Eylül 2020 Pazartesi 09:28
YORUMLAR (5)
  • cenan abas : onlarda ki hastalik bize bulasamaz Cani Cinliler onlar gibi yamyam olup hayvanlari oldurelim istiyor ,Pislik Cinliler
    Cevap Yaz 4 1 Yayından Kaldır
  • BABACAĞ : Diyarbakır da sitemizde bulunan kedilerin öksürdüğünü gördük.çok zayıfladılar.sanki görme ve koku alma duyuların kayıp etmişlerdi.Ara sıra besliyorum önlerine attığım tavuk parçalarını görmüyorlardı,kokularına gitmiyorlardı .Bunu bir veterinere söyledim.kedilerin koronadan etkilenmediklerini söyledi fakat ben inanmadım.Zaman zaman da çocuklar o kedilerle oynuyorlar Diyarbakırda ki ilgililere duyurulur lütfen önlem alın.
    Cevap Yaz 2 2 Yayından Kaldır
  • Bili co : Köpekleri yiye yiye bitirdiler, sıra kedilere geldi. Çin Uygur Türklerine yaptığını unutmayacağız. Allah cezanı misliyle verir inşallah
    Cevap Yaz 7 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika