YSK Başkanı Sadi Güven: 'Listede Kendimi Göremedim' Diyenler Bugün Öğleden Sonra Görebilecek

YSK Başkanı Sadi Güven, 'Listede kendimi göremedim diyenler, bugün öğleden sonra 23 Haziran seçiminde nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilecek.' dedi.

YSK Başkanı Sadi Güven, "Sandık seçmen listeleri aynı olacak, herhangi bir güncelleme olmayacak. Listede kendimi göremedim diyenler, bugün öğleden sonra 23 Haziran seçiminde nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilecek. Vatandaşlarımız öğleden sonra ysk.gov.tr'den isimlerini sorgulayabilirler." dedi.

Güven açıklamasında şunları söyledi;

"SEÇMEN LİSTELERİNİN AYNISINI KULLANACAĞIZ"

İstanbul'da 23 Haziran'da yapılacak seçimlerde seçmen listeleriyle ilgili yoğun tartışmalar olduğunu gördüm. Bu yenileme seçimi. 31 Mart'ta yapılan seçimde kullandığımız sandık seçmen listelerinin aynısını kullanacağız. Herhangi bir güncelleme yapılmayacak, askıya da çıkmayacak. Oy kullanma hakkına sahip kim varsa oy kullanacak.

"SADECE SANDIK KURULLARI DEĞİŞECEK"

Partilerle sandık seçmen listelerini paylaştık. Vatandaşlarımız da kendileri de sorgulayabilecek, hangi sandıkta oy kullanabileceklerini görecekler. Sadece sandık kurulları değişecek. Onun dışında bir değişiklik olmayacak.

ÖĞLEDEN SONRA SİSTEMDE GÖRÜNECEK

Listede kendimi göremedim diyenler, bugün öğleden sonra 23 Haziran seçiminde nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilecek. Vatandaşlarımız öğleden sonra ysk.gov.tr'den isimlerini sorgulayabilirler.

KISITLI SEÇMENLERİN DURUMU

Oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili 'oy kullanamaz' işareti düşülecek. Onlar silinmeyecek, karşısına şerh düşülecek. 31 Mart'ta kim oy kullanma hakkına sahipse, 23 Haziran'da da oy kullanma hakkına sahip olacak. Siyasi partilerle de paylaştık, bunu karşılaştırma imkanına sahip olacak.

Sadi Güven, 31 Mart seçim sonuçlarının iptali hakkında gerekçeli kararın yazımının sürdüğünü, tamamlandığında açıklanacağını söyledi.

YSK Başkanı Sadi Güven: 'Listede Kendimi Göremedim' Diyenler Bugün Öğleden Sonra Görebilecek
15 Mayıs 2019 Çarşamba 09:53

YSK Başkanı, Sadi Güven, Güncel
İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI