Sözcü Gazetesinin Sahibi ve Çalışanlarına Yönelik Soruşturma

CHP milletvekillerinin de yer aldığı bir grup, Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında 'FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri' iddiasıyla yürütülen soruşturmada yapılan gözaltıları protesto etti.

CHP milletvekillerinin de yer aldığı bir grup, Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında "FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri" iddiasıyla yürütülen soruşturmada yapılan gözaltıları protesto etti.
Çağlayan'daki İstanbul Adliyesinde toplanan ve aralarında CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Muharrem İnce ve Barış Yarkadaş'ın da bulunduğu grup, "Sözcü susarsa Türkiye susar" yazılı afişin arkasında toplanarak, soruşturma kapsamında bazı kişilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.
Burada açıklama yapan avukat Celal Ülgen, bugün bir hafta süren bir soruşturma sürecinin sonuna geldiklerini ifade ederek, bu süreçte Sözcü'nün duruşuna aykırı, yazarlarının düşüncelerine, tavırlarına aykırı ithamlarla karşı karşıya kaldıklarını savundu.
Gazetenin FETÖ ile mücadelesini Ergenekon, Balyoz ve Odatv gibi süreçlerin başladığı dönemde sürdürerek kararlılığını gösterdiğini söyleyen Ülgen, Sözcü'nün Atatürk'ün izinde ve etkin muhalefetini sürdüren bir gazete olduğunu kaydetti.
CHP İl Başkanı Cemal Canpolat ve İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ile bazı katılımcıların açıklamalarının ardından gruptakiler dağıldı.
Soruşturma
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca, Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay ile çalışanlarına yönelik "FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, muhabir Gökmen Ulu ile gazetenin internet sitesinin müdürü Mediha Olgun, geçen hafta sonu gözaltına alınarak emniyete götürülmüştü.
Hakkında gözaltı kararı bulunan gazetenin mali işler müdürü Yonca Yücekaleli, savcılığa teslim olmasının ardından hakkında gözaltı işlemi uygulanarak emniyete gönderilmişti. Gazetenin sahibi iş adamı Burak Akbay'ın ise yurt dışında olduğu belirtilmişti.
Gözaltındaki şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Kaynak: AA

26 Mayıs 2017 Cuma 13:41

Cumhuriyet Halk Partisi, Celal Ülgen, Çağlayan, Sözcü, Politika, Güncel