BBC

Stephen Hawking'in Külleri Gizli Törenle Büyük İsimlerin Yanına Gömülecek

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking'in külleri, İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Westminster Abbey'de bulunan ünlü fizikçi Isaac Newton'ın mezarının yanına gömülecek.

Stephen Hawking'in küllerinin Westminster Abbey'de bulunan ünlü fizikçi Isaac Newton'ın mezarının yanına gömüleceği açıklandı. Hawking'in külleri aynı zamanda evrimle ilgili çalışmalarıyla bilinen ünlü biyolog Charles Darwin'in 1882'de gömüldüğü mezarının da yanı başında olacak.

GİZLİ BİR CENAZE TÖRENİ DÜZENLENECEK

Motor nöron hastalığı (ALS Amyotrofik Lateral Skleroz) olan Hawking, 14 Mart günü Cambridge'deki evinde 76 yaşında hayatını kaybetmişti. Hawking'in ailesi gizli bir cenaze töreninin Cambridge'deki Great St Mary Kilisesi'nde düzenleneceğini söyledi.

Bu kilise, Hawking'in 50 yıldır öğretim üyesi olduğu Cambridge Üniversitesi'ne bağlı Gonville and Caius Koleji'ne çok yakın bulunuyor.

Westminster Abbey'deki törenin bu yılın sonuna doğru yapılacağı aktarıldı.

"İNANANLAR DA İNANMAYANLAR DA SEVİYORDU"

Babalarının cenaze düzenlemeleriyle ilgili bir açıklamada bulunan Hawking'in çocukları Lucy, Robert ve Tim, Hawking'in 50 yıldır Cambridge'de yaşaması ve çalışması dolayısıyla cenazesinin bir süre orada bulunacağını aktardı.

Çocukları, Hawking'in şehirde yaşayan, inanan ya da inanmayan birçok insan tarafından sevildiğini, bu yüzden klasik bir cenaze töreninin düzenleneceğini belirtti.

ÜÇÜ BİRLİKTE

Westminster Abbey'deki papazlar konseyinin başında bulunan Dr. John Hall ise Hawking'in kendisi gibi saygın bilim insanlarının yanına gömülmesinin çok uygun olduğunu söyledi.

Hall, Newton'ın buraya 1727'de, Darwin'in ise 1882'de hemen yanına gömüldüğünü hatırlattı:

"Bilim ve dinin hayat ve evrene dair büyük gizemleri çözmek adına beraber çalışmanın hayati olduğuna inanıyoruz."

Kaynak: BBC

BBC
21 Mart 2018 Çarşamba 00:56

İngiltere, Westminster, Isaac Newton, Stephen Hawking, Mola, Komik - İlginç, Yaşam, Dünya
YORUMLAR