Stk'lardan İş Kazalarına Yönelik Ortak Açıklama

Gaziantep'te, Türkiye Makina Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB), Devrmci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyeleri, ortak basın açıklaması yaparak, iş kazalarına tepki gösterdi.

Gaziantep'te, Türkiye Makina Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB), Devrmci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyeleri, ortak basın açıklaması yaparak, iş kazalarına tepki gösterdi. 

Gaziantep Makine Mühendisleri Odası'nda yapılan açıklamada, iş kazaları ve işçi ölümlerinde artış yaşandığı belirtildi. 

Grup adına açıklama yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Sıtkı Severoğlu, işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin göstergeler, temel insan hakları, çalışma yaşamı ve ülkelerin gelişmişliklerine ilişkin bilgiler sundu.

Kayıt dışılık ve çalışma koşullarının ağırlaşması sebebiyle iş kazalarının arttığını ve iş güvencesinde azalma yaşandığını öne süren Severoğlu, şunları kaydetti:

"Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98'i, meslek hastalıklarının yüzde 100'ü önlenebilirken, gerekli önlemler alınmadığı için maalesef her yıl iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı birçok insan hayatını kaybetmektedir. Hükümetin iş kazalarının önlenmesine ilişkin ciddi önlemler almasını bekliyoruz."

Kaynak: AA

03 Mart 2015 Salı 18:28

Makine Mühendisleri Odası, Türkiye, Gaziantep, Yerel