Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat: 'Basın Demokrasinin Dördüncü Gücüdür'

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Gazeteciler Bayramını kutlayarak basının yasama, yürütme ve yargıdan sonra demokrasinin 4’üncü kuvveti olduğunu belirtti.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Gazeteciler Bayramını kutlayarak basının yasama, yürütme ve yargıdan sonra demokrasinin 4'üncü kuvveti olduğunu belirtti.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 21 Ekim Gazeteciler Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda basının gücünün çok etkili olduğunu ifade ederek, "21 Ekim 1860 tarihinde Tercüman-ı Ahval gazetesinin Agah Efendi ve İbrahim Şinasi'nin yardımıyla ilk özel fikir gazetesi olarak yayım hayatına başlaması dolayısıyla, 21 Ekim tarihi Türk basınınca gazeteciler bayramı olarak benimsenmiştir. Aradan geçen süre içerisinde, düşünce özgürlüğünün yanı sıra kamuoyunun doğru bilgiyi edinmesi açısından da önemli kazanımlar elde edilmiştir. Gazetecilik, her koşulda dinamizm ve özveri gerektiren zor mesleklerden biridir. Demokratik rejimlerde dördüncü kuvvet olan, dünyanın, ülkenin ve kentlerin sorunlarını gündeme taşıyarak, bireyin haber alma hakkını kullanmasına aracılık eden basının, doğru ve tarafsız bir görev anlayışıyla kamuoyunu bilgilendirme, her koşul altında toplum yararını gözetme sorumluluğu vardır" dedi.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için büyük bir özveriyle çalışan basın mensuplarına başarılar dileyen Başkan Eşkinat, basının tarafsızlığı için kurumların, tüm basın mensuplarına eşit davranması gerektiğini ifade etti. - TEKİRDAĞ

Kaynak: İHA

20 Ekim 2014 Pazartesi 13:35

İbrahim Şinasi, Agah Efendi, Süleymanpaşa, Ekrem Eşkinat, Yerel