Sultan Murad'ın 5 Asırlık Vasiyeti Hatim Duasıyla Tamamlandı

Bursa’da meftun bulunan Osmanlı sultanlarından Fatih Sultan Mehmet Han'ın babası II. Murad'ın vasiyeti ölüm yıl dönümünde okunan hatimle yerine getirildi.

Bursa’da meftun bulunan Osmanlı sultanlarından Fatih Sultan Mehmet Han'ın babası II. Murad'ın vasiyeti ölüm yıl dönümünde okunan hatimle yerine getirildi.
II. Murad'ın Bursa'daki bulunan ve yağmur yağması için üstü açık bırakılan kabrinin başında 5 asır sonra 3 hafız tarafından 24 saat boyunca Kur'an-ı Kerim okunarak hatim yapıldı. Dün okunmaya başlayan hatmi şerif duasını bugün İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay yaptı.
Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, duanın ardından yaptığı konuşmada, “Dün Bursa Müftülüğü olarak merhum 2. Murad Han sultanımızın vasiyetinde arzu ettiği üzere onun kabri başında Kuran okumaya, vefatının 565.ince yıl dönümünde başlamış olduk. 24 saat boyunca üç hafız hocamız ona bir vefa örneği olarak hatmi şerifi Fatiha şeriften başlayıp bu sabah son olarak tamamlamak üzere Nas suresi okuyarak bitirdiler.” dedi.
Sultan Murad’ın kendisi için Kuran okunmasını vasiyet ettiğini hatırlatan Müftü Ay, “İbadet hayatı ile zühdü ve takvasıyla bildiğimiz bu büyük sultanımız, Fatih Sultan Mehmet Hanın babası 2. Murad Hanı bir vefa örneği olarak İnşallah bu yıldan itibaren anacağız. Onun arzusunun asırlar sonra yerine getirilmesinden de bir büyük memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu.
Okunan Kuran-ı Kerim ve hatim duasının ardından külliyeyi ziyaret edenlere şerbet ve lokma ikram edildi.

Kaynak: CİHAN

04 Şubat 2016 Perşembe 12:18

Fatih Sultan Mehmet, Murad Han, Emin Ay, Bursa, Politika, Güncel