Suriye'deki savaş suçu belgeleri -

Diyarbakır'da aralarında bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu bir grup, Suriye'deki savaş suçu belgeleriyle ilgili Esed rejimini Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak protesto etti.

Diyarbakır'da aralarında bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu bir grup, Suriye'deki savaş suçu belgeleriyle ilgili Esed rejimini Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak protesto etti.
Yenişehir ilçesinde aralarında İhvan-Der, Özgür-Der ve Memur-Sen'in de yer aldığı 72 sivil toplum kuruluşu adına toplanan grup, Suriye'deki savaş suçu belgeleriyle ilgili Esed rejimine tepki gösterdi.
Grup adına açıklama yapan İhvan-Der üyesi Mehmet Ali Zeybek, baas rejiminin halka uygulanan işkenceyle savaş suçları konusunda çığır açtığını söyledi.
Esed'in işkenceler konusunda babası Hafız Esed'ı arattığını, dünyanın gözüne baka baka zulmünü icra ettiğini belirten Zeybek, "Fotoğraflara yansıyan zulüm, dünyanın dört bir yanında müslümanlara reva görülen devlet teröründen sadece küçük bir örnektir. Filistin'de İsrail'in, Bosna'da Sırplar'ın, Myanmar'da Budistler'in Afganistan'da, Guantanamo'da ABD'nin, Cezayir'de de Fransa'nın zulmünün, Esed'in zulmünden farkı yoktur" dedi.
Fotoğrafların mezbahayı andırdığını, insanların kesilerek, boğularak ve aç bırakılarak sistematik bir şekilde işkenceye maruz kaldıklarını dile getiren Zeybek, şöyle konuştu:
"Bu zulmün fotoğraflarını görüp hala farklı anlamlar yüklemeye, yorumlar yapmaya kalkmak, basiretsizliğin ta kendisi, mahşeri vicdanı derinden yaralayan bir aymazlık ve gaflettir. Bugün tarihten asla silinmeyecek, kadın, çocuk, yaşlı, mazlum, masum insanların zulmün en şiddetlisine duçar oldukları bu görüntüler, vicdan sahibi insanlar ve iman sahibi müslümanlar tarafından asla unutulmayacaktır."
- Cenevre-2'ye tepki
Dünya müslümanlarının Suriyeli mazlum halkı, Cenevre'de yapılan konferansta ABD ve Rusya'nın vicdanına terk etmemesi gerektiğini vurgulayan Zeybek, ABD, Rusya, Çin ve Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'de yaşanan zulüm hakkında herhangi bir vebal üstlenmeyeceğini ileri sürdü.
Politik söylemlerin ve diplomasinin inandırıcılığını kaybettiğine değinen Zeybek, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Zulmün siyaseti, diplomasisi olsa olsa zalime arka çıkıp güçlüden yana olmaktır. 10 binin üzerinde çocuk, 100 bini aşan ölümlerin ve milyonlarca evlerini, yurtlarını terk eden mazlum ve mustazaf Suriyeliler'in batılı güçlerin hiç de umurunda olmadığını hepimiz biliyoruz. Afganistan, Irak, Filistin tecrübesinde olduğu gibi batılı ve doğulu emperyal, müstekbir güçlerin siyasi ve politik çıkarlarını görmemek ve müslümanların kanının daha fazla akmasına seyirci kalmak zilletten başka birşey değildir. BM'nin atacağı adımlara ümit beslemek, Srebrenitsa'da yaşananları unutmak, feraset ve basiret yoksunu olmak demektir. ABD ve Rusya'nın akan müslüman kanını durdurmak için çaba sarf edeceğini ummak, kurtların insafa geldiğine inanmaktır."
Zeybek'in konuşması sırasında Türkçe ve Kürtçe pankartlar açarak, slogan atan grup, Esed rejiminin savaş suçu belgelerini protesto etti. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

İhvan-Der üyesi Zeybek'in açıklaması

Kaynak: AA

25 Ocak 2014 Cumartesi 15:44

Filistin, Diyarbakır, Hafız Esad, Suriye, Politika, Güncel